Poziv za prijave - program Promišljanje Balkana za Ukrajinu

Poziv za prijave

Poluperiferija i pogranična područja u evropskim integracijama:
Promišljanje Balkana za Ukrajinu

Direktorke kursa: Marija Mandić (Univerzitet u Beogradu) i Olesia Marković (Kijevsko-Mohiljanska akademija)

Program "Nevidljivog univerziteta za Ukrajinu" Srednjoevropskog univerziteta (CEU), IFDT i FPN Beograd pozivaju zainteresovane učesnike da se prijave za međunarodni interdisciplinarni onlajn kurs o Balkanu kao poluperiferiji i pograničnom području u kontekstu evropskih integracija, sa posebnim fokusom na pouke koje se mogu izvući za Ukrajinu. Kurs je besplatan i odvija se na engleskom jeziku. Cilj mu je da okupi studente iz jugoistočne Evrope, Ukrajine i drugih zemalja kako bi razgovarali o politici, društvu, istoriji i kulturi regiona, razvijali akademsku i ljudsku solidarnost i razmišljali o paralelama i povezanosti između evropskih poluperiferija i pograničnih područja.

Kurs se sastoji od nedeljnih interaktivnih seminara u kasnim popodnevnim časovima, koje vode istaknuti predavači i stručnjaci za jugoistočnu Evropu i Ukrajinu. Studenti takođe mogu učestvovati u mentorskim sesijama u malim grupama, koje će biti fokusirane na gledanje dokumentarnih filmova i njihovu kritičku analizu. Učesnici mogu doprineti i sadržaju veb-stranice projekta (Balkan Talks), a najaktivniji studenti će imati priliku da učestvuju uživo na letnjoj školi u Budimpešti u junu/julu 2025. godine.

Naš program nastavlja tradiciju "Letećih univerziteta", koji su decenijama popunjavali praznine u formalnom obrazovanju u našem delu sveta. Šira inicijativa "Nevidljivog univerziteta", koja traje već dve godine, pokazala se veoma korisnom za studente humanističkih i društvenih nauka. Kandidati se takođe ohrabruju da se prijave i za druge kurseve IUFU, koji su predmet posebnog poziva.


Kako se prijaviti?

Kandidati iz jugoistočne Evrope treba da pošalju CV i kratko motivaciono pismo (200-300 reči) na balkancourse.ceu@gmail.com do 25. februara 2025. godine, do ponoći. Prijavljeni učesnici će biti obavešteni najkasnije do 1. marta. Kurs počinje 7. marta u 17:00 CET. Prijave se podnose na engleskom jeziku.

Motivaciono pismo treba da sadrži:

  • razlog prijavljivanja i očekivanja od kursa
  • opis tematskih interesovanja kandidata (npr. istraživački ili diplomski rad)

CV treba da uključi:

  • ime i prezime
  • e-mail adresu
  • trenutnu lokaciju
  • prethodno obrazovanje, trenutni univerzitet, studentski status i program studija
  • angažman u civilnim aktivnostima/volontiranju
  • procenjeni nivo znanja engleskog jezika

Istraživačke stipendije

Dodeljuje se do osam istraživačkih stipendija (od 400 do 800 evra po semestru) na konkurentnoj osnovi za studente koji žele da realizuju poseban empirijski ili teorijski projekat, oslanjajući se na svoje akademsko iskustvo, prethodni rad, trenutni diplomski projekat i teme kurseva.

Studenti koji dobiju istraživačku stipendiju moraju na kraju semestra predati rad od 10-12 strana (dvostruki prored).

Kandidati koji žele da apliciraju za stipendiju treba da dostave i kratak predlog projekta (400-800 reči), koji uključuje:

  • naziv projekta
  • glavne smernice istraživanja i željeni ishod
  • relevantne izvore i literaturu

Prioritet za dodelu stipendija imaju studenti koji trenutno borave u Ukrajini.

Više informacija o kursu i programu dostupno je na sledećim linkovima (uskoro će biti objavljeni detalji o predavačima i rasporedu).

Za dodatne informacije možete kontaktirati Matiju Carević na matija.carevic2@gmail.com.