Aktivnosti tokom jesenjeg semestra akademske 2024/25.

Studenti i studentkinje 32. generacije bili su u prilici da tokom jesenjeg semestra, koji je trajao od oktobra do kraja decembra 2024. godine, slušaju predavanja i učestvuju u radionicama u okviru modula Znanja za budućnost i Veštine budućnosti.

Modul Znanja za budućnost obuhvatio je široki spektar tema, od klime i životne sredine, preko psihologije i ekonomije, do međunarodne politike. Nakon uvodnog predavanja o budućnosti obrazovanja i problemima obrazovnog sistema koje je održao docent na FEFA i bivši ministar prosvete, Srđan Verbić, predavanje je održala redovna profesorka na Odeljenju za psihologiju Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Tamara Džamonja Ignjatović, govoreći o problemima društva, kao i posledicama ovih problema na pojedinca.

Neposredno pre predsedničikih izbora u Sjedinjenim Američkim Državava, docenti na Fakultetu političkih nauka, Stevan Nedeljković i Milan Krstić, održali su predavanje „Kamala Haris ili Donald Tramp: značaj američkih izbora 2024. godine za budućnost međunarodnih odnosa“. Predavači su se fokusirali na uticaj rezultata ovih izbora na globalnu političku scenu. Razmatralo se kako politika SAD prema ključnim regionima može biti oblikovana u zavisnosti od pobednika izbora.

Vuk Jeremić, nekadašnji predsednik Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, predsednik Centra za međunarodnu saradnju i održivi razvoj, kao i predavač Pariske škole međunarodnih odnosa Univerziteta Sions Po, predavao je o budućnosti svetskog poretka i globalnim krizama. Poseban fokus stavljen je na geopolitičku recesiju, kao i na promene koje će ponovni izbor Donalda Trampa za predsednika Sjedinjenih Američkih Država izazvati.

Dejan Šoškić, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu i bivši guverner Narodne banke Srbije, govorio je o osnovnim principima bankarstva i finansija. Bilo je reči o tome kako funkcionišu finansijsko tržište i kreditiranje, kao i o tome šta su i imaju li budućnost blokchain tehnologija i kripto valute.

Profesor u penziji Poljoprivrednog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Radmilo Pešić, priredio je studentima i studentkinjama predavanje o poljoprivrednim resursima i hrani u 21. veku. Istaknuto je šta se događa sa poljoprivrednim resursima danas na planeti, kao i koji faktori utiču na dostupnost hrane i glad u određenim regionima sveta.

Aleksandra Krstić, vanredna profesorka Fakulteta političkih nauka, predstavila je studentima i studentkinjama deo svog istraživanja o značaju političkih karikatura za demokratiju. Polaznici i polaznice programa su imali priliku da vide veliki broj karikatura koje su nastale kroz istoriju Sjedinjenih Američkih Država. Naglašeno je to kako su karikature uvek označavale slobodu izražavanja. U drugom delu predavanja prestavljene su i karikature američkih karikaturista nastale tokom ratova u bivšoj Jugoslaviji.

Bilo je reči i o uticaju klimatskih promena. Nemanja Milović, osnivač sajta Klima101, istakao je posledice klimatskih promena, različite korake za borbu protiv ovih posledica, kao i šta je potrebno uraditi kako bi posledice bile manje od očekivanih.

Poslednje predavanje na modulu Znanja za budućnost održao je Vladimir Jelenković, nekadašnji direktor Muzeja Nikola Tesla. Predavanjem o pogledu na budućnost Nikole Tesle napravljen je osvrt na njegov život i zaostavštinu. Studenti i studentkinje su se upoznali sa velikim brojem pronalazaka i otkrića Nikole Tesle koji su usmerili dalji razvoj čovečanstva.

Modul Veštine budućnosti u formi radionica posvećen je pružanju praktičnih saveta koji će pomoći studentkinjanja i studentima da steknu veštine koje su im neophodne u savremenom svetu. Poseban fokus ove celine jeste na veštini javnog nastupa, javnog govora i prezentovanja.

Retoroičke radionice održao je Vladimir Pavićević, akademski savetnik na programu Studije budućnosti, dok je radionice javnog nastupa i prezentacionih veština pripremio Relja Dereta, trener komunikacijskih veština. Pruženi saveti su od velikog značaja kako za svakodnevnu, tako i za profesionalnu komunikaciju.

Dragana Ignjić, novinarka RTS-a i autorka “Oko” magazina, održala je radionicu koja se bavila značajem televizije i bila je usmerena na davanje saveta za javni televizijski nastup.

Vladimir Nićiforović, glumac, fotograf i dizajner predstavio je svoj karijerni put i svojim primerom pokazao studentima i studentkinjama da se zanimanja nakon završetka obrazovanja mogu menjati, a da je posvećenost ključ uspeha.

Održana je i radionica o značaju debate, argumentaciji, rušenju argumenata i prepoznavanju logičkih grešaka koju je priredila Andrijana Ristić, članica Otvorene komunikacije i nekadašnja predsednica Debatnog kluba Fakulteta političkih nauka. Studentkinje i studenti su se upoznali sa osnovama debate, uključujući pravila konstrukcije argumenta, kako valjano analizirati i osporiti tuđe argumente, kao i kako prepoznati i izbegavati logičke greške. Imali su priliku da primene naučeno kroz praktične vežbe, razvijajući svoje veštine argumentacije i kritičkog mišljenja.

Studenti i studentkinje su se oprobali i u veštini plesa kroz Tango radionicu, u saradnji sa trenerom Darkom Dožićem. Radionica kombinuje komunikacijske veštine sa veštinom plesa pružajući jedinstveno iskustvo za naše polaznike i polaznice programa.

Pored znanja i veština, kroz radionice na modulu Psihološka podrška sa psihologicom Janom Stojanović, studentkinje i studenti bavili su se anksioznošću, konfliktima, samokriticizmom i samoosećanjem, asertivnom komunikacijom, kao i afektivnom vezanošću.