Međusobna saradnja i koordinacija vodećih organizacija civilnog društva, ali i međunarodnih organizacija, je neophodna. Tu saradnju nismo imali prilike da vidimo u dovoljnoj meri u proteklih nekoliko decenija, a mogla bi da bude jezičak na vagi koji bi doprineo konkretnijim i većim promenama. Projekat, koji od početka januara sprovodi Beogradska otvorena škola „EU Resurs centar za civilno društvo u Srbiji“, a koji je podržala Delegacija EU u Srbiji, upravo ima cilj da okupi sve one pojedince, organizacije i medije koji žele da menjaju društvo u pozitivnom pravcu.
Cilj projekta je doći do svih onih pojedinaca i grupa koji su aktivni u svojim sredinama, koje ljudi prepoznaju kao lidere koji žele da doprinesu pozitivnim društvenim promenama, okupiti ih, podstaći njihovo umrežavanje, ojačati njihove kapacitete i zajedničkim snagama menjati stvari u željenom pravcu. Dodatno, u fokusu novog EU Resurs centra za civilno društvo u Srbiji biće teme koje su od ključne važnosti za proces pristupanja Srbije Evropskoj uniji. S tim u vezi, projekat će u naredne četiri godine, nastojati da dodatno osnaži proces EU integracija kroz stvaranje podsticajnog okruženja za civilno društvo, medije i neformalne grupe.
Tokom narednih 48 meseci projekat će intezivno podsticati proces decentralizacije, odnosno izgrađnje regionalnih i ekspertskih resurs centara. Pored nacionalnog Resurs centra u Beogradu, koji će voditi Beogradska otvorena škola biće formirani i regionalni centri, i to u Užicu (koji će voditi Užički centar za prava deteta), Nišu (koji će voditi ENECA) i Novom sadu (koji će voditi Novosadska novinarska škola). Pored regionalnih, biće formirana i tri ekspertska centra, i to u Boru (predvođeni Sigurnim stazama), Jagodini (predvođeni Mladim poljoprivrednicima Srbije) i Beogradu (predvođeni Novom planskom praksom).
Na dvodnevnom inicijalnom sastanku partnerskih organizacija, koji je održan u Šapcu 9. i 10. februara razgovaralo se o ciljevima projekta, indikatorima i akcionom planu za tekuću godinu. Moderator sastanka bila je Bojana Džulović, menadžerka projekta, ispred BOŠ-a koja je sve prisutne sprovela kroz projektnu misiju i viziju. Partnerima se obratio i Milorad Bjeletić, izvršni direktor u Beogradskoj otvorenoj školi naglašavajući značaj i opseg ovog projekta.
„Veoma nam je drago da ćemo imati prilike da četiri godine svi zajedno gradimo EU Resurs centar. U pitanju je projekat od izuzetne važnosti za civilno društvo u Srbiji, a mi smo nosioci odgovornosti da ovaj projekat sprovedemo na najbolji mogući način“, kazao je gospodin Bjeletić.
Predstavnici partnerskih organizacija prikazali su kolegama svoje dosadašnje aktivnosti, uspehe i postignuća uz osvrt na važnost aktivnog, informisanog i snažnog civilnog društva. Predstavnici su istakli značaj povratka Srbije na evropski put i revitalizacije EU vrednosti među građanstvom.
„Čeka nas dug put i ozbiljan posao, ali sam sigurna da ćemo zajedničkim radom uspeti da ovim projektom dodatno osnažimo organizacije civilnog društva i neformalne grupe sa ciljem građenja evropske Srbije. Slušajući vaše dosadašnje aktivnosti i poznavajući rad Beogradske otvorene škole tokom ovih 30 godina postojanja, nemam sumnje da tim koji se ovde nalazi ima znanje, ekspertizu i spremnost da iznese projekat ovog kalibra“, zaključila je gospođa Džulović.
Resurs centar nastojaće da pojedincima i organizacijama pruži konkretnu podršku kroz nekoliko elemenata. Najpre, kroz jedinstvenu E-platformu koja će imati zadatak da informiše sve aktivne građane, ali i da im pruži deo usluga i znanja. Platforma će imati zadatak da bude centralno mesto okupljanja svih aktivnih građana i početni korak u njihovom angažovanju. Onima koji žele da uče, rastu i napreduju biće ponuđeni onlajn i oflajn treninzi, kratki tutorijali i mentori za individualni rad. Treći, ali nimalo manje značajan, element jeste i finansijska podrška konkretnim inicijativama i idejama koje treba da rezultiraju konkretnim promenama. Uz sve ovo, rad Resurs centra u velikoj meri biće usmeren i na zagovaranje upravo podsticajnog okruženja za rast i razvoj organizacija civilnog društva.
Podsticanje, umrežavanje i delovanje su ključne reči kojima možemo opisati delovanje EU Resurs centra u naredne četiri godine. Aktivni građani su neizostavni element svih demokratskih društvenih procesa. Naš cilj je da vas okupimo, umrežimo i zajedno menjamo sve one elemente i procese koji nam svima otežavaju život.