Većina građana Srbije teži društvu koje je zasnovano na evropskim vrednostima i dobro prepoznaje da se te vrednosti tiču mogućnosti slobodnog kretanja i putovanja, zapošljavanja i školovanja za mlade ljude. EURC, kao mesto okupljanja civilnog društva, biće ujedno i mesto informisanja građana o ovim vrednostima. Među njima se ističe i slobodna razmena mišljenja, i zato su aktivnosti projekta započele nizom sastanaka sa predstavnicima civilnog društva – „EU Resurs centar info danima“. Današnji skup u Boru, prisutne je upoznao sa projektom, njegovim ciljevima i načinima na koje će civilno društvo biti podržano u procesu reformisanja društva po ugledu na Evropsku uniju.
„Projektom će biti obuhvaćene sve teme važne za proces pristupanja Evropskoj Uniji. Transport, urbani razvoj, poljoprivreda, zaštita potrošača, ruralni razvoj – samo su neke od njih. U pitanju su oblasti koje do sada nisu bile visoko postavljene na agendi, ali koje su veoma značajne za dalji napredak“, rekla je Bojana Džulović, menadžerka projekta EURC za civilno društvo u Srbiji.
„Sigurne staze kao ekspertski deo EU Resurs centra pružiće svoju stručnu, savetodavnu i mentorsku podršku civilnom društvu u oblasti transportnih politika i urbane mobilnosti na teritoriji cele Srbije. Naš cilj je da gradovi u Srbiji postanu bezbedni, pristupačni i saobraćajno i urbanistički uređeni. Ako ste udruženje ili neformalna grupa i imate ideju ili plan kako da unapredite bezbednosti saobraćaja i urbanu mobilnost u svojoj lokalnoj zajednici budite slobodni da nam se javite. Fokus našeg udruženja je primena humanog inženjeringa i oblikovanje saobraćajnog i urbanističkog prostora po meri dece, pešaka, biciklista i osoba sa invaliditetom“ izjavio je Igor Velić iz udruženja Sigurne staze, jedne od regionalnih partnera projekta.
Na sastanku u Boru istaknuto je i da će prvi grantovi u okviru projekta biti dostupni od 15. maja. Sve informacije možete potražiti na sajtu www.euresurscentar.bos.rs.
Tokom četiri godine trajanja, projekat će osnažiti najmanje 300 organizacija civilnog društva i 280 neformalnih grupa i omogućiti im da doprinesu sprovođenju i praćenju reformi u procesu pridruživanja Srbije EU. Podrška civilnom društvu podrazumevaće ne samo program finansijske podrške, već i program jačanja internih kapaciteta kroz treninge i individualna mentorstva.