Razmena iskustava, povezivanje, upoznavanje, deljenje informacija i osnaživanje partnera i saradnika Beogradske otvorene škole da nastave da unapređuju pristupanje Srbije Evropskoj uniji, bio je cilj studijske posete Briselu. Tokom pet dinamičnih dana posetili smo najvažnije institucije Evropske unije, razgovarali sa njenim zvaničnicima i predstavili naš rad i dugogodišnje delovanje na polju integracije.
Kroz program Beogradske otvorene škole „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“ podržavali smo i osnaživali medije kako bi izveštavali građane i građanke o procesu integracije, ali i doprinosili procesu podizanjem svesti o najvažnijim problemima sa kojima se Srbija bori poput korupcije, slabih institucija, zarobljene države. Upravo zato, sastali smo se sa izvestiocima iz Brisela, Dušanom Gajićem, izvestiocem Radio Televizije Srbije i Augustinom Palokajem, izvestiocem Jutarnjeg lista i Kohe ditore. Nakon toga, usledio je kratak vodič kroz partijsko zagovaranje u Evropskom parlamentu o kome je govorio Stevan Petrović predstavnik evropskih zelenih. U muzeju House of European History, učesnice i učesnici posete imali su prilike da se podsete najvažnijih trenutaka u istoriji kontinenta.
Održani su sastanci sa predstavnicima Evropske službe za spoljne poslove, Evropske federacije novinara, Kancelarije Visokog predstavnika Ujedinjenih nacija za ljudska prava kao i predstavnicama mreže organizacija European Citizen Action Service. Tokom sastanaka sa predstavnicima/cama institucija i organizacija, bilo je reči o brojnim izazovima sa kojima se mediji i civilno društvo u Srbiji susreću u svakodnevnom radu. Osim o izazovima, bilo je reči i o načinima za poboljšanje tog položaja, a predloženi su i načini za praćenje i unapređenje stanja, posebno u oblasti medijskih sloboda.
O kršenju ljudskih prava razgovarali smo sa predstavnikom i predstavnicama organizacije Amnesty International, dok smo o mogućnostima za proširenje Unije i pridruživanje Zapadnog Balkana, razgovarali sa Majom Smrkolj, predstavnicom Direktorata za proširenje Evropske komisije, zaduženom za Srbiju i Crnu Goru. Proširenje Unije bilo je tema i narednog dana, kada smo sa Slavenom Klobučarom i Anom Dujmović u Komitetu regiona i Evropskom ekonomskom i socijalnom komitetu razgovarali kako ova dva tela funkcionišu, zašto je važno u kontekstu pristupanja i na koji način se glas regiona i zemalja koje nisu članice čuje u Briselu.
U Helmut Kol zgradi sastali smo se sa Andreem de Munterom, istraživačem evropskog parlamenta zaduženim za Zapadni Balkan i Tursku, i njegovim saradnicama sa kojima smo razgovarali o potencijalnim scenarijima za pristupanje Srbije. Tokom razgovora, podelili smo mišljenja o najvažnijim političkim pitanjima u Srbiji i osvrnuli se tekuće krize sa kojima se društvo suočava.
Misiju Srbije pri Evropskoj uniji posetili smo poslednjeg dana. Učesnicima je predstavljen rad misije, njena zaduženja i oblasti delovanja. Nakon posete, usledilo je slobodno vreme za uživanje u lepom vremenu i belgijskim specijalitetima.
Studijska poseta Briselu organizovana je od 28. maja do 2. juna i okupila je 21 učesnika i učesnicu, a realizovana je u sklopu programa „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“, koji sprovodi BOŠ uz finansijsku podršku Švedske.