Srbija je 2014. godine otvorila pregovore o pristupanju Evropskoj uniji, no proces je usporen i suočava se s brojnim izazovima. Do danas, Srbija je otvorila 22 pregovaračka poglavlja, a sporo sprovođenje reformi i nedostatak transparentnosti u političkim odlukama doveli su do opadanja entuzijazma za pristupanje Uniji. U cilju transparentnosti i odgovornosti za proces, Evropska komisija je razvila novu metodologiju proširenja kako bi proces bio brži i kredibilniji. Nova metodologija predviđa veći prostor za aktivan doprinos organizacijama civilnog društva i istraživačkih medija.
Organizacije civilnog društva i istraživački mediji u Srbiji suočavaju se s brojnim izazovima, uključujući pritiske, kampanje blaćenja i nedostatak kapaciteta za sistemsko učešće u donošenju odluka i kreiranju politika. Nedostatak veština, mentorstvo i povezivanje sa drugim akterima civilnog društva predstavljaju prepreke i izazove. .
Iz ovih razloga javila se potreba za podrškom i radom na osiguravanju napretka i informisanja o procesu pristupanja. Program Beogradske otvorene škole „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP“ koji se realizuje uz podršku Kraljevine Švedske usmeren je na jačanje civilnog društva i medija, bolju informisanost građana i demokratski napredak Srbije. Program doprinosi transformaciji Srbije iznutra prema evropskim integracijama, uz istovremeno stvaranje prostora za transparentnost i odgovornost u procesima pristupanja.
Početak realizacije programa obeležili smo inicijalnim sastankom partnera na prvoj godini programa. Inicijalni sastanak održan je od 6. do 8. septembra 2023. u Šapcu, i okupio je predstavnike/ce 13 organizacija civilnog društva i istraživačkih medija.
Tokom tri dana partneri su imali prilike da se upoznaju međusobno, razmene svoja iskustva u oblastima u kojima deluju, kao i da predstave svoje projekte koje će realizovati u okviru Programa. Pored toga, održane su sesije koje su imale cilj da partnere upoznaju sa osnovnim procedurama, načinima izveštavanja, vidljivošću, kao i finansijskom upravljanju projektom, a sve sa ciljem uspešnog upravljanja i uspešne realizacije projekta.
Svoja mišljenja i izazove koje prepoznaju, predstavnici/ce partnera imali su prilike da podele kroz sesiju Problemi i izazovi komunikacije EI ka građanima, koju je vodio novinar N1, Filip Lukić. Kao glavne izazove učesnici/ce primećivali su kampanje i narative koji su prisutni u medijima.
Važan aspekt kome se posvećuje pažnja jeste i antikorupcija, o kojoj je bilo reči na sesiji Antikorupcijske mere, izvršnog direktora BOŠ-a Milorada Bjeletića. Kroz rad u grupama, učesnici/ce su se upoznali sa formulacijama, izmenama i neophodnim procedurama i telima koja se bave ovom temom. Pored toga, diskutovalo se i o praksama i stanju, kao i poziciji Republike Srbije kada je u pitanju korupcija.
Osim finansijske podrške, BOŠ će ovakvim i sličnim programima jačanja kapaciteta nastojati organizacije civilnog društva i istraživačke medije osnaži i pruži im neophodnu podršku u realizaciji njihovih aktivnosti, a sa ciljem širenja demokratije i rešavanju izazova i problema na koje nailazi društvo.
U okviru prve godine programa podržali smo ukupno 14 istraživačkih medija i organizacija civilnog društva, kao i njihove projekte:
Istraživački mediji
-
Centar za istraživačko novinarstvo – Fondacija sa projektom Diverzifikacijom medijskih formata do bolje informisanih građana
-
Centar savremene politike sa projektom Osnove na prvom mestu: Izveštavanje o evropskim integracijama
-
Centar za društvene inovacije NIIT - Južne vesti sa projektom Transparentnost u fokusu: Uticaj lokalnih medija u razumevanju Evropskih integracija
-
Mreža za istraživanje kriminala i korupcije sa projektom Od informacije do odgovornosti
Organizacije civilnog društva
-
Centar. Centar za istraživanje javnih politika sa projektom DIGI-SYNC Srbija: Ubrzajmo harmonizaciju propisa sa EU standardima u regulisanju digitalnih platformi
-
Odbor za ljudska prava Niš sa projektom Građanski Alarm
-
Nacionalna koalicija za decentralizaciju sa projektom Gradovi pravde: Formirajmo zajednice po meri građana
-
Udruženje javnih tužilaca i zamenika javnih tužilaca Srbije sa projektom Jačanje vladavine prava – javni tužioci kao čuvari sudnice
-
Centar za pravosudna istraživanja sa projektom Put ka Evropskoj uniji – korak bliže ka tužilačkoj policiji
-
Evropski pokret u Srbiji sa projektom Pametni regioni Srbije
-
InTER sa projektom Podrška praćenju napretka u Poglavlju 35
-
Bečejsko udruženje mladih sa projektom Javne nabavke pod lupom: Otvoreno o sudskim presudama
-
Nezavisno udruženje novinara Srbije
-
Koalicija za razvoj solidarne ekonomije
Program ,,Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP” Beogradska otvoren škola sprovodi uz podršku Kraljevine Švedske.
Fotografije: Beogradska otvorena škola