Beogradska otvorena škola, Mladi istraživači Srbije, Svetska organizacija za prirodu Adrija - Srbija, Inženjeri zaštite životne sredine, Fondacija BFPE za odgovorno društvo i Centar za prava deteta, organizacije civilnog društva kao članice Radne grupe za izradu Predloga strategije za primenu Konvencije o dostupnosti informacija, učešću javnosti u donošenju odluka i pravu na pravnu zaštitu u pitanjima životne sredine (Arhuske konvencije), donele su odluku da u narednom periodu ne prisustvuju sastancima i ne učestvuju u aktivnostima Radne grupe. Članstvo organizacija u ovom radnom telu Ministarstva zaštite životne sredine biće zamrznuto do utvrđivanja okolnosti koje su dovele do netransparentnog i nelegitimnog procesa izdavanja rešenja o Uslovima zaštite prirode za projekat „Jadar“ Zavoda za zaštitu prirode Srbije, koji po mišljenju stručnjaka i organizacija, narušava poverenje u institucije i otvara mogućnost ugrožavanja prirode i biodiverziteta naše zemlje. Ova odluka je doneta i u svetlu trenutnih društvenih okolnosti, studentskih protesta i zahteva za odgovornošću nosilaca javnih funkcija. Način izdavanja pomenutih uslova Zavoda za zaštitu prirode još jedna je posledica urušavanja institucija Republike Srbije.
Kako ovakav način donošenja odluka ne bi postao uobičajena praksa i kako bi se prevenirale moguće štetne posledice, zahtevamo:
-
ostavku v.d. direktorke Zavoda za zaštitu prirode;
-
utvrđivanje odgovornosti i sankcionisanje nadležnih u Ministarstvu zaštite životne sredine;
-
izdavanje novog rešenja o Uslovima zaštite prirode za projekat „Jadar“ od strane Zavoda, u skladu sa mišljenjem stručnjaka zaposlenih u Zavodu;
-
reviziju i dopunu zakonskog okvira za izdavanje uslova zaštite prirode i internih akata Zavoda koji će osigurati doslednu primenu stručnih saznanja i sprečiti upliv drugih interesa prilikom izrade rešenja o uslovima zaštite prirode.
Evidentno je urušavanje prava propisanih Arhuskom konvencijom, koju je Srbija potvrdila 2009. godine. Organizacije civilnog društva već duže vreme ukazuju na različite propuste nadležnih organa kada je reč o učešću javnosti u procesima donošenja odluka: neretko izostaju blagovremeno obaveštavanje i rane javne konsultacije u vezi sa dokumentima javnih politika, javne rasprave se često održavaju tokom praznika i godišnjih odmora što otežava stvarno učešće građana, a primetni su i slučajevi nedostatka javnih rasprava uživo i u gradovima van Beograda, kao i kratki rokovi za javne prezentacije urbanističkih projekata. Podsećamo da je krajem prošle godine upravo u slučaju projekta „Jadar“ investitor podneo zahtev za određivanje obima i sadržaja ekološke studije, ali samo za deo projekta (podzemnu eksploataciju), što je suprotno pripisima i čime se onemogućava sagledavanje uticaja celokupnog postrojenja na životnu sredinu. Prema podacima Poverenika za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti u vezi sa informacijama od javnog značaja koje se odnose na životnu sredinu procenat uskraćenih informacija koje su građani tražili od nadležnih organa o životnoj sredini je visok, što je vrlo zabrinjavajuće imajući u vidu da je reč o informacijama koje imaju veliki značaj za zdravlje ljudi. Pored toga, poslednjih godina svedočimo sve intenzivnijim negativnim medijskim kampanjama organizacija koje se bave životnom sredinom, zastrašivanju pa čak i direktnom targetiranju i privođenju aktivista, uz izostanak adekvatne reakcije državnih organa. Smatramo da su ovakvim postupcima nadležnih narušena osnovna prava građana da utiču na odluke u vezi sa životnom sredinom, što je suprotno ciljevima Arhuske konvencije.
Ističemo da Arhuska konvencija predstavlja jedan od najznačajnijih međunarodnih ugovora koji se tiču životne sredine, koja od potpisnica zahteva da garantuju prava na dostupnost informacija o životnoj sredini, učešće javnosti u donošenju odluka i pravo na pravnu zaštitu u vezi sa pitanjima koja se tiču životne sredine, kako bi se zaštitilo pravo „sadašnjih i budućih generacija na život u zdravoj životnoj sredini”. Član 74. Ustava Republike Srbije takođe ukazuje na pravo građana na zdravu životnu sredinu, blagovremeno i potpuno obaveštavanje o njenom stanju, te na dužnost svakoga da čuva i poboljšava životnu sredinu.
S obzirom na to da svedočimo očiglednom urušavanju ovih principa, očekujemo hitnu i adekvatnu reakciju Ministarstva zaštite životne sredine u skladu sa njegovim nadležnostima, kako bi se stvorili uslovi za nastavak našeg učešća u radu Radne grupe.
Potpisnice:
Beogradska otvorena škola
Mladi istraživači Srbije
Svetska organizacija za prirodu Adrija - Srbija
Inženjeri zaštite životne sredine
Fondacija BFPE za odgovorno društvo
Centar za prava deteta