Prema Alternativnom izveštaju o položaju i potrebama mladih, mladi u Srbiji smatraju da okruženje u kome živimo nije pogodno za društveno angažovanje odnosno aktivizam. Podaci istog istraživanja govore da veliki broj mladih u Srbiji smatra da nije moguće baviti se aktivizmom a da se zbog toga ne trpi pritisak.
Ovi podaci jasno ukazuju na potrebu da se mladima pruži prilika da se aktivno uključe u društvo i utiču na procese donošenja odluka.
Rad sa mladima je od suštinske važnosti, jer koliko god nekada zvučalo pomalo izlizano, mladi zaista predstavljaju budućnost naših zajednica, a njihovo angažovanje može doneti inovacije i pozitivne promene.
Beogradska otvorena škola je u maju 2024. objavila istraživanje o stavovima srednjoškolaca i srednjoškolki o Evropskoj uniji koje je poslužilo kao polazna osnova za razvijanje metodologije treninga za vršnjačke edukatore i edukatorke.
Kroz sesije koje su se ticale pregovaračkog procesa Srbije i Evropske unije, rada sa grupom, aktivnog slušanja i davanja instrukcija, snalaženja o pedagoškim situacijama kao i simulacija radionica sa srednjoškolcima, učesnici su imali prilike da steknu potrebna znanja i veštine koje će im biti potrebne u daljem radu sa srednjoškolcima.
Trening je na Divčibarima od 2. do 4. oktobra organizovala Beogradska otvorena škola, uz podršku Švedske.