Beogradska otvorena škola i Nacionalna asocijacija za mlade u okviru projekta „Korak napred ka dostupnim uslugama karijernog vođenja i savetovanja“, uz finansijsku podršku Ministarstva turizma i omladine Republike Srbije održali su dva treninga pod nazivom „Osnove karijernog vođenja i savetovanja u radu sa mladima“ i „Inovativni pristupi u realizaciji aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja".
Prvi trening je održan 16. septembra 2024. u Beogradu. Treningu su prisustvovali predstavnici Kancelarija za mlade i organizacija civilnog društva, koji su imali prilike da se upoznaju sa aktivnostima KViS-a i alatima i resursima koji su im na raspolaganju u radu sa mladima. Učesnicima su predstavljeni rezultati različitih istraživanja o uslugama karijernog vođenja i savetovanja, dok su ključni elementi Standarda usluga karijernog vođenja i savetovanja i preporuke za implementaciju standarda u praksi bile predmet diskusije, koja je učesnicima pružila priliku za proširenje seta usluga i aktivnosti koje realizuju u radu sa mladima.
Drugi po redu trening „Inovativni pristupi u realizaciji aktivnosti karijernog vođenja i savetovanja“ održan je 19. i 20. septembra 2024. u Šapcu. Dvodnevni trening okupio je predstavnike školskih timova za KViS, predstavnike Kancelarija za mlade i organizacija civilnog društva. Za vreme trajanja treninga, učesnici su stekli uvid u alate koji su im na raspolaganju prilikom realizacije aktivnosti KViS-a, u kontekstu odgovaranja na izazove koje sa sobom donose novi trendovi i promene na tržištu rada. Osvrtom na teorijski koncept tendecija razvoja tržišta rada i modifikacijama u karijernom razvoju, prvenstveno mladih, ali i ostalih društvenih grupa, učesnici su imali priliku da prošire svoja znanja o tome na koji način tehnološki razvoj, globalizacija i fleksibilizacija rada zajedno sa društvenim promenama utiču na sticanje karijernih kompetencija, ostvarivanju karijernih ciljeva i donošenju karijernih odluka. U cilju prevazilaženja i potpunom ostvarivanju potencijala karijernih praktičara, učesnici su imali priliku da se upoznaju sa nekim od ključnih alata koji se mogu primenjivati u svrhu digitalizacije i razvijanja/usavršavanja veština koje su im na raspolaganju u impelemntaciji aktivnosti KViS-a, koje su u skladu sa navedenim promenama.
Poseban fokus stavljen je na sprovođenje aktivnosti KViS-a uskladu sa CIljevima održivog razvoja i zaštitom životne sredine, čime bi oni koji sprovode aktivnosti KViS-a u školama i kancelarijama za mlade, bili u prilici da svoje aktivnosti usklade i usmeravaju u odnosu na Agendu 2030 , kao i u skladu sa evropskim standardima razvoja, istovremeno omogućavajući ostvarivanje potencijala mladih.