Predstavnici/ce civilnog društva se svakodnevno suočavaju sa izazovima koji otežavaju i onemogućavaju njihov rad. Javne kritike i targetiranje, otežan pristup relevantnim informacijama i odbijanje saradnje od strane medija i/ili institucija predstavljaju samo neke od izazova sa kojima se organizacije civilnog društva i mediji u Srbiji suočavaju.
Beogradska otvorena škola je organizovala presek stanja procesa evropske integracije na dvodnevnom sastanku pod nazivom „OverEUview“ sa partnerima podržanim kroz program „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP.“ Na sastanku se razgovaralo o pitanjima i izazovima sa kojima se suočavaju u svom radu, kao i o stanju procesa pristupanja Srbije Evropskoj uniji i poteškoćama na tom putu.
Tokom prvog dana je diskusiju moderirao dr Miloš Petrović, naučni saradnik sa Instituta za međunarodnu politiku i privredu. Fokus diskusije bio je na izazovima sa kojima se oni suočavaju u dnevnom radu, ali i širim društvenim problemima koji otežavaju reforme u okviru procesa EU integracije. Neki od izazova koje su učesnici/ce naveli uključuju zloupotrebu poreske i upravne inspekcije, te javne kritike i uvrede pojedinih članova civilnog društva od strane funkcionera na vlasti. Temom evropske integracije se u javnom prostoru manipuliše, te građani i nemaju jasnu sliku o tome šta taj proces podrazumeva i na koji način utiče na njihov život.
Na tragu toga, primećen je manjak vidljivosti teme evropske integracije u većini medija. Primetno je da su te teme u državama koje su, takođe, u procesu pristupanja EU, poput Crne Gore, u značajnoj meri prisutne na svakodnevnom nivou, dok u Srbiji ne dobijaju dovoljno medijskog prostora. S obzirom na veliko nerazumevanje procesa, promocija evropske integracije bi trebalo da bude posao države, dok civilno društvo treba samo da „daje vetar u leđa“ ovom procesu.
Svi navedeni izazovi i nedostatak promocije i transparentnosti ima veliki uticaj na proces pregovora. Većina učesnika/ca se usaglasila da netransparetnost predstavlja veliki problem koji otežava njihov rad i sve je teže doći do relevantnih informacija.
Takođe, diskutovalo se o i uticaju lokalnih medija na razumevanje procesa evropske integracije među građanima, gde je, prema rečima učesnika i učesnica, situacija još teža. Predstavnici/ce lokalnih medija izjavili su da i kada izveštavaju o ovoj temi, one u javnosti nemaju značajan odziv, niti dobijaju pažnju.
Učesnici/ce su razgovarali i o učestalim pretnjama novinarima i predstavnicima/cama civilnog društva, koje često nisu ozbiljno shvaćene od strane nadležnih institucija, ove diskusije moderirao je Vojislav Stevanović, novinar N1.
Zaključeno je da je potrebno dodatno i kontinuirano povezivanje civilnog društva, kako bi se uspostavila bliža saradnja i neki od ovih problema zajednički adresirali, ali i dali predlozi za prevazilaženje.
Događaj je održan 21-22. marta u Beogradu.
Program ,,Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji – Europe ASAP” Beogradska otvorena škola sprovodi uz podršku Kraljevine Švedske.
Fotografije: Beogradska otvorena škola