Ministarstvo rudarstva i energetike je 28. jula zatvorilo javnu raspravu o Integrisanom nacionalnom energetskom i klimatskom planu Republike Srbije (INEKP) koji se odnosi na period do 2030. godine sa projekcijama do 2050. godine. Nešto više od tri meseca nakon završetka javne rasprave, zvanični izveštaj o sprovedenoj javnoj raspravi još uvek nije objavljen.
INEKP jedan od najvažnijih dokumenata u oblasti energetike i klimatskih promena i ključan instrument za sprovođenje energetske tranzicije i borbu protiv negativnih efekata klimatskih promena.
U skladu sa Ugovorom koji Republika Srbija ima sa Energetskom zajednicom, Ministarstvo je nacrt dokumenta prosledilo sekretarijatu Energetske zajednice (EZ) koja je 11. novembra objavila svoje preporuke na INEKP. Srbiji je preporučeno da poveća ciljeve u vezi sa udelom OIE u bruto finalnoj potrošnji, da sa smanjenjem korišćenja uglja za proizvodnju električne energije počne pre 2030. godine i da u dokument uvede mere za pravednu energetsku tranziciju kako bi ceo proces bio sproveden u skladu sa potrebama građana, ali i privrede. Ističe se i da INEKP ne previđa dostizanje klimatske neutralnosti do 2050. godine, i da najambiciozniji scenario predviđa smanjenje emisija GHG za 75% u odnosu na nivo emisija iz 1990. godine. U odnosu na istaknutu ulogu proizvodnje uglja do 2030. godine i planova vezanim za modernizaciju rudarske industrije, detaljnije mere i politike za pripremu društva i privrede za potpuno ukidanje proizvodnje uglja i prelazak na proizvodnju energije iz obnovljivih izvora energije uglavnom ne postoje.
Preporuka EZ je da je potrebno u obzir uzeti mišljenja zainteresovane javnosti prikupljena tokom javne rasprave, kao i da je potrebno da se opiše kako je izgledao proces regionalnih konsultacija, kakve su povratne informacije dobijene i da treba opisati korelaciju srpskog integrisanog plana sa planovima zemalja u okruženju.
Podsećamo da su BOŠ i RERI, zajedno sa lokalnim partnerima, nakon detaljne analize dokumenta koji je bio na javnoj raspravi, kreirali i dostavili komentare Ministarstvu kako bi doprineli usklađivanju INEKP-a sa energetskim i klimatskim ciljevima definisanim na nivou Evropske unije i Energetske zajednice. Ukupno je poslato preko 200 komentara, a njih možete pročitati na portalu Uključi se!.
Komentari koje je BOŠ zajedno sa partnerima izradio u sklopu projekta Civilno društvo za energetsku tranziciju se u velikoj meri poklapaju sa komentarima i preporukama koje je Energetska zajednica iznela u ovom dokumentu.
Projekat Civilno društvo za energetsku tranziciju je finansiran od strane Britanske ambasade u Beogradu, a Beogradska otvorena škola sprovodi projekat u saradnji sa Regulatornim institutom za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i još sedam lokalnih partnera, u periodu od 01. decembra 2022. godine do 31. marta 2024. godine.
Autor fotografije: Beogradska otvorena škola