Evropska unija ulaže napore da ostvari zamisli Evropskog zelenog dogovora koji nalaže da Evropa bude klimatski neutralni kontinent do 2050. godine. Kako bi to postigla, razvija mehanizam čija je svrha da motiviše trgovinske partnere EU da preduzmu korake ka smanjenju zavisnosti od fosilnih goriva. Takođe, Evropski zeleni dogovor nalaže da Evropska unija bude pravedno društvo, a uvođenje raznih klimatskih politika u skladu sa Evropskim zelenim dogovorom često njeno tržište dovodi u rizik. Kako bi zaštitila svoju privredu i postigla ciljeve kako Pariskog sporazuma, tako i svoje strategije razvoja, EU uspostavlja mehanizam regulisanja prekograničnih emisija ugljenika (Carbon border adjustment mechanism – CBAM).
Uredba o uspostavljanju mehanizma regulisanja prekograničnih emisija ugljenika, odnosno oporezivanju uvoznih dobara pri čijoj se proizvodnji oslobađa velika količina gasova sa efektom staklene baste (GHG) usvojena je 10. maja 2023. od strane Evropskog parlamenta i Saveta EU na predlog Evropske komisije. Ovom uredbom oporezivanje emisija GHG uvoznih proizvoda, ali i robe proizvedene na teritoriji Evropske unije koji su zahvaćeni EU sistemom trgovine emisijama (European Union Emissions Trading System – EU ETS) omogućava jednaku konkurenciju domaćih i uvezenih proizvoda na tržištu EU.
Odgovori na mnoga pitanja o CBAM-u čekaju vas u rubrici EkoReflektor na našem sajtu zaživotnusredinu.bos.rs koji je deo petogodišnjeg projekta ,,Zajedno za životnu sredinu’’.
Kako je došlo do razvoja CBAM-a, na koje načine će ovaj mehanizam regulisati prekogranične emisije ugljenika i kako će kompanije moći da se iskupe za emitovanje ovih gasova pri proizvodnji, možete pronaći u našem tekstu OVDE.
Autor fotografije: Beogradska otvorena škola