U Srbiji poslednjih godina raste interesovanje za energetske zadruge i energetske zajednice. A kako one izgledaju u sredinama u kojima su već brojne i imaju za sobom desetine realizovanih projekata obnovljivih izvora energije u rukama građana?
Sedma edicija kursa Solartehnika narodu, u organizaciji energetske zadruge Elektropionir uz podršku Beogradske otvorene škole, ovoga puta je imala međunarodni karakter. Učesnici treninga su imali sjajnu priliku da, na inspirativnom primeru britanske organizacija Energy4All, iz prve ruke saznaju kako se uspostavljaju projekti energetskih zadruga, zašto su oni važni za energetsku tranziciju i izgradnju zajednice. Gost i predavač bio je Mark Lantli, direktor Energy4All.
Energy4All je 2002. pokrenula prvu zadrugu obnovljive energije u Velikoj Britaniji. Danas Energy4All podržava 33 nezavisne energetske zadruge, koje okupljaju preko 17.000 pojedinaca. Sarađuju sa lokalnim zajednicama u razvoju inovativnih projekata obnovljive energije, prikupljaju sredstva potrebna za njihove projekte, uključuju visoko-kvalifikovane stručnjake kako bi podržali proces izgradnje elektrana, i pomažu zadrugama da dugoročno upravljaju svojim energetskim projektima.
Mark Lantli (Mark Luntley) je bio uključen u stvaranje brojnih projekata obnovljive energije u vlasništvu zajednica širom Engleske. Predsedava zadrugom Westmill Wind, bio je osnivački direktor zadruge Westmill Solar, kao i direktor organizacije Community Energy England. Kao direktor Energy4All, Mark se fokusira na odnose sa zadrugama-članicama i međunarodne odnose. 2017. godine izabran je u osmočlani upravni odbor REScoop-a koji predstavlja zadruge obnovljive energije širom Evrope. Direktor je MECISE, međunarodne zadruge koja razvija mehanizme finansiranja za evropske energetske zajednice. Mark ima dugu karijeru u lokalnim samoupravama, posebno u oblasti finansija.
Tekst preuzet sa facebook stranice energetske zadruge Elektropionir.
Snimak događaja možete pogledati OVDE.
Fotografije su dostupne ovde.
Autor fotografija: Elektropionir