Konferencija Energetska budućnost Srbije bila je prilika da se sumiraju rezultati postignuti tokom sprovođenja projekta Civilno društvo za energetsku tranziciju. U prisustvu velikog broja stručnjaka iz oblasti energetike, predstavnika državnih institucija, akademskih ustanova, međunarodnih organizacija i institucija, diplomatskog kora, kao i lokalnih organizacija civilnog društva koje su učestvovale u ovom projektu, predstavljene su dve nove publikacije Analiza Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije i Analiza Zakona o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije.
Ranije je predstavljena Analiza Zakona o klimatskim promenama koja daje ovsrt na tri godine sprovođenja ovog Zakona sa posebnim fokusom na obaveze Ministarstva zaštite životne sredine i Vlade Republike Srbije u pogledu izveštavanja u oblasti klimatske politke.
Panelisti su istakli važnost veze između energetske efikasnosti i energetskog siromaštva, potrebu za praćenjem ušteda, značaj nadzora nad tržištem i doprinos energetske efikasnosti energetskoj sigurnosti i bezbednosti. Naglašeno je da Zakon o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije predstavlja unapređenje prethodnog zakona, ali da se ne primenjuje u potpunosti. Posebno su istakli važnost socijalnog aspekta i pristupa javnim pozivima i konkursima, imajući u vidu da oni trenutno nisu dostupni najugroženijim grupama stanovništva. Govorilo se o značaju i različitim mehanizmima regulisanja tržišta, poput eko dizajna i energetskog označavanja proizvoda. Takođe, skrenuta je pažnja na značaj informisanja građana o energetskim opcijama za uštedu, kao i na istaknutu ulogu koju energetske zadruge imaju u edukaciji i podizanju svesti o energetskoj efikasnosti. Zaključeno je da se usvajanjem zakona neće rešiti ključni problemi, već da su za to potrebni dobra javna politika, pravilno usmeravanje novca, promena tehnologiju ili promena ponašanja.
U okviru panela o obnovljivim izborima energije, panelisti su istakli činjenicu da je usvajanjem Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije Republika Srbija, po prvi put, posebnim propisom, uredila pitanje korišćenja obnovljivih izvora energije. Na ovaj način je, u najvećem delu, u naše zakonodavstvo transponovana Direktiva o promovisanju korišćenja energije iz obnovljivih izvora (tzv. RED II Direktiva), a sve u sklopu procesa usklađivanja normativnog okvira sa zakonodavstvom Evropske unije. Istaknuto je da kontekst u kom je zakon usvojen predstavlja korak u pravom smeru, jer se na ovaj način redefiniše ceo ekonomski, a ne samo energetski sektor. Takođe je podvučeno da je usklađenost sa RED II Direktivom na zadovoljavajućem nivou, ali da tempo usklađivanja i usvajanja podzakonskih akata mora biti brži, kao i da se moraju izmeniti i drugi zakoni koji takođe direktno utiču na ovu oblast. Panelisti su stavili zamerku na nedostatak strateškog opredeljenja i konkretnih strateških odluka koje bi predstavljale osnov za sprovođenje zakona. Autor analize istakao je kao problematičan položaj strateškog partnera, prilikom čijeg se izbora i sprovođenja javnog poziva suspenduje primena postojećeg pravnog okvira, konkretno propisa kojima se uređuje postupak javne nabavke i propisa kojima se uređuje javno-privatno partnerstvo. Izazovi se takođe ogledaju u nedostatku informacija u vezi sa kupcima-proizvođačima, visokim troškovima za kupce-proizvođače i nepredvidivosti obnovljivih izvora energije. Stoga je, na kraju, podvučena potreba za inovacijama i kombinovanjem različitih opcija kako bi se pronašao odgovarajući tempo u ostvarivanju energetske tranzicije.
Veliku ulogu na projektu odigrale su lokalne organizacije civilnog društva koje su se bavile različitim aspektima Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana i koje su kroz svoje zagovaračke aktivnosti dale lokalnu perspektivu energetske i klimatske politike. Beogradska otvorena škola je priredila publikaciju koja daje pregled aktivnosti lokalnih pokretača promena pod nazivom Energetska tranzicija – Zgradu po zgradu.
Učesnici konferencije istakli su značaj ovakve vrste događaja koja podstiče dijalog, razmenu mišljenja i iskustava, koja je jednako značajna stručnoj javnosti, donosiocima odluka i civilnom sektoru.
U skladu sa svojim ciljevima, BOŠ će nastaviti da podržava demokratizaciju i dekarbonizaciju energetskog sektora, sa fokusom na pravednu energetsku tranziciju i veće učešće obnovljivih izvora energije u energetskom miksu.
Projekat Civilno društvo za energetsku tranziciju je finansiran od strane Britanske ambasade u Beogradu, a Beogradska otvorena škola sprovodi projekat u saradnji sa Regulatornim instituom za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i još sedam lokalnih partnera, u periodu od 01. decembra 2022. godine do 31. marta 2024. godine.
Fotografije su dostupne OVDE.
Autor fotografija: Zorica Popović