Aktivnosti BOŠ-a na ovom polju nastavljene su 29. januara, kada je održana radionica o pravednoj tranziciji sa učenicima lazarevačke Gimnazije. Učenici srednje škole su imali prilike da čuju nešto više o ovom osetljivom izazovu za njihovu opštinu i da iznesu svoje stavove o pravednoj tranziciji.
U prvom delu radionice učenici su pokušali da identifikuju probleme životne sredine u Lazarevcu, kao i neke od aktivnosti i mera koje bi doprinele njihovom rešavanju. Kao ključne probleme mladi su prepoznali otpad i njegovo neadekvatno odlaganje i upravljanje, dok je zagađenje vazduha i voda još jedan od prioriteta na kojima bi trebalo raditi.
Kada je reč o pravednoj tranziciji, učenicima su imali prilike da vide primere dobre prakse iz istoka Nemačke, gde je kop uglja pretvoren u jezero i turističku atrakciju. Predstavljen je i projekat u koje su učenici osnovne škole u Rudovcima crtali eko-mural posvećen pravednoj tranziciji, a koji ima i funkciju prećišćivača vazduha. Na kraju, učenici su imali priliku da preko veštačke inteligencije zamisle i restauriraju površinski kop uglja basena Kolubara. Njihove ideje možete pogledati u galeriji na kraju vesti. Učenici Gimnazije u Lazarevcu su naglasili međusektorsku prirodu ovog pitanja, za šta je neophodno uključivanje svih relevantnih aktera u Lazarevcu i otvoren i iskren dijalog.
Radionica sa mladima je nastavaka aktivnosti iz prethodnih godina koje je Beogradska otvorena škola sprovodila u Lazarevcu na temu pravedne tranzicije. BOŠ će i u narednom periodu raditi na ovoj osetljivoj temi i nastaviti da podržava proces pravedne tranzicije u Lazarevcu, uz uključivanje i dijalog svih aktera u zajednici.