Da li ste se ikada pitali šta znači učešće u procesima donošenja odluka?
Prema pojmu demokratije to je sistem u kome vlast pripada narodu i gde se političke odluke donose na osnovu javnog učešća. Demokratija teži stvaranju inkluzivnog političkog sistema koji odražava volju građana i omogućava odgovornost vlasti prema javnosti.
Učešće građana u procesima donošenja odluka predstavlja mogućnost da utiču na razvoj i strateški pravac svoje države, utiču na sadržinu javnih politika, zakona i ostalih odluka. Učešće građana može biti individualno, neformalno okupljeno ili udruženo u formi organizacija civilnog društva.
Pravo i način učešća u procesima donošenja odluka regulisano je zakonima i podzakonskim aktima. Jedna od preporuka iz Izveštaja Evropske komisije koju bi Srbija trebalo da ispuni kada se radi o pravima građana jeste da na informativan i transparentan način uključi građane u procese donošenja odluka. Neretki su slučajevi u našoj zemlji kada ovo transparentno učešće izostaje, ili bude realizovano na način koji građanima ne ostavlja mnogo vremena i prostora za participaciju.
Koji su to akti koji obezbeđuju vaše pravo na učešće?
Beogradska otvorena škola je u okviru projekta „Volvox - Snaga zajednice“ kreirala dokument „Propisi kojima se uređuje pravo učešća u procesima donošenja odluka“ u kojem je sažet i razumljiv način predstavljen skup propisa kojima uređuje učešće javnosti u procesima donošenja odluka. Dokument možete preuzeti OVDE.
Projekat Volvox – Snaga zajednice sprovode Mladi istraživači Srbije, Beogradska otvorena škola i Regulatorni institut za obnovljivu energiju i životnu sredinu, uz podršku Evropske unije. Cilj projekta je da doprinese razvoju kompetentnog civilnog društva koje će biti kredibilan partner javnim vlastima u razvoju politika u oblasti životne sredine i vršiti efikasan i nezavisni nadzor u procesima donošenja strateških dokumenata.