Studijska poseta u Severnoj Makedonoj donosi nove ideje iz civilnog društva u politiku
“German Watch” je otputovao u Severnu Makedoniju zajedno sa tri partnerske organizacije. Na licu mesta saznali smo da otvoreni rudnik lignita može da postane solarni park, na koji način mala preduzeća revolucionizuju snabdevanje električnom energijom i zašto je prekogranična saradnja posebno važna za energetsku tranziciju na Zapadnom Balkanu. Izveštaj sa putovanja.
Oslomej je veoma malo selo u opštini Kičevo na zapadu Severne Makedonije. Nekada je u blizini sela bila velika rupa u zemlji – od ranih 1980-ih ovde su bageri izvlačili tone lignita iz zemlje. Međutim, korišćenje uglja za proizvodnju električne energije u Severnoj Makedoniji trebalo bi da bude stvar prošlosti do 2028. godine, a već danas možete videti solarne panele koji se prostiru na preko 20 hektara još uvek aktivnog rudnika uglja. Energija koju proizvode može da pokrije potrebe za električnom energijom 5.000 domaćinstava. Oslomej je tako postao simbol promena na Zapadnom Balkanu. Region je počeo da se razvija od lokacije za eksploataciju uglja u žarište za obnovljive izvore energije u Evropi.
Upravo smo se vratili sa studijskog putovanja gde su delegacijama iz Severne Makedonije, Prištine i Srbije predstavljeni uspešni i perspektivni projekti u Severnoj Makedoniji – kao što je onaj u Oslomeju. U saradnji sa partnerskim organizacijama na Zapadnom Balkanu, “German Watch” se fokusira na potencijal regiona za uspešnu energetsku tranziciju. Između ostalog, fokus je na tome kakvu razliku Nemačka može da napravi zajedno sa zemljama Zapadnog Balkana kako bi podigla ovaj potencijal.
Dobri uslovi za uspešnu energetsku tranziciju
Region Zapadnog Balkana raspolaže velikim potencijalom za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora. Ovaj potencijal se koristi sve više, a jedan od ključnih pokazatelja ovog još uvek neiskorišćenog potencijala je i obećanje Severne Makedonije da će zatvoriti svoje dve termoelektrane na ugalj do 2028. Ovom merom zemlja takođe želi da ispuni cilj koji deli sa EU u postizanju klimatske neutralnosti do 2050. Kroz svoje projektne aktivnosti, “German Watch” zajedno sa partnerskim organizacijama iz regiona, učestvuje u procesima koji bi trebalo da osiguraju da Severna Makedonija, kao i čitav region, može da se pridržava najavljenih scenarija postepenog ukidanja uglja i da svoje potrebe za energijom sukcesivno pokrivaju iz obnovljivih izvora energije. Uz naše domaćine na ovoj studijskoj poseti, organizaciju Eko-Svest iz Skoplja, na ovom projektu sarađujemo i sa Balkanskom zelenom fondacijom (BGF) iz Prištine i Beogradskom otvorenom školom (BOŠ). Zajedno nastojimo da damo svoj doprinos ekološki i ekonomski uspešnoj energetskoj tranziciji i unapređenoj prekograničnoj saradnji u ovoj oblasti.
Severna Makedonija je pionir u regionu u ekspanziji obnovljivih izvora energije. To pokazuju veliki projekti poput onog u Oslomeju, ali i inovacije manjih kompanija. Kompanija "Solarna Makedonija", na primer, nudi kompletna rešenja: Solarni paneli na krovu pokrivaju energetske potrebe domaćinstva - a u kombinaciji sa baterijskim skladištenjem, čak postaju energetski samostalna. Istovremeno, kompanija na taj način približava čitavu državu rešavanju problema preopterećenja električne mreže prekomernim napajanjem tokom izrazito sunčanih dana. Poljoprivreda takođe otkriva potencijale obnovljivih izvora energije. Zemljoradničke zadruge planiraju da snabdevaju svoje članove održivom energijom – često imaju dovoljno prostora za to, na primer na krovovima skladišta. Za sveobuhvatnu energetsku tranziciju, partneri “German Watch”-a su, između ostalog, mapirali koje obnovljive izvor energije bi bilo najbolje koristiti u kojim mestima u zemlji i dali predloge za vetroparkove, velike fotonaponske sisteme i rešenja za domaćinstvo.
Energetska tranzicija kuca na vrata kako urbanih, tako i ruralnih područja. Belica je dobar primer: pre nekoliko godina selo je bukvalno opustelo zbog iseljavanja mladih na Zapad i izgledalo je kao potpuno neperspektivna sredina. U međuvremenu, preostali stanovnici su preokrenuli tok: Uz puno inicijative i mašte, selo vraća mlade ljude; začeci turizma, održiva poljoprivreda i jeftina energija su recepti za uspeh. Stara školska zgrada će zahvaljujući planiranim solarnim panelima postati energetski snabdevač celog sela.
Inspiracija, razmena i mirna saradnja
Za dve delegacije iz Beograda i Prištine, koje su obišle mnoštvo inspirativnih lokacija u Severnoj Makedoniji u samo dva dana, bilo je novih ideja koje su poneli i žele da implementiraju u njihovim sredinama. Razgovor o tehničkim detaljima bio je deo studijskog putovanja koliko i diskusija o političkoj odgovornosti donosilaca odluka. Pre svega, preovladalo je shvatanje da se energetska tranzicija u regionu može ostvariti samo uz prekograničnu saradnju.
U toku ta dva dana, Severnu Makedoniju je u potrazi za primerima dobre prakse u energetskoj tranziciji zajedno obilazila delegacija sačinjena od učesnika iz Beograda, Skoplja, Prištine, ali i Sarajeva i Nemačke. Samim tim, ovaj projekat, pored doprinosa energetskoj tranziciji, doprinosi i uspostavljanju regionalne saradnje u ovoj temi.
Nemačka može da doprinese kroz klimatsko partnerstvo
Za sada, odlazim u Albaniju, gde će se ove godine održati Forum za organizacije civilnog društva u okviru „Berlinskog procesa“. Nemačka vlada je pokrenula ovaj proces 2014. godine kao neformalni format za regionalnu saradnju na Zapadnom Balkanu i za podršku približavanju EU.
Kao deo ovog procesa, “German Watch” podržava najavljeno obavezujuće klimatsko partnerstvo Nemačke sa celim regionom. Nemačka bi trebalo da podrži partnerske zemlje na Zapadnom Balkanu znanjem i ulaganjima kako bi unapredila energetsku tranziciju na socijalno pravedan i brz način. Ovo je hitno potrebno: nažalost, najnoviji izveštaj “Bankwatch” kompanije, „Poštuj ili zatvori“, još jednom otkriva da sve elektrane na ugalj u regionu premašuju granice koje su zemlje Zapadnog Balkana postavile u dogovoru sa EU.
Štaviše, decentralizovanije snabdevanje energijom na Balkanu rešilo bi dva problema istovremeno: prvo, sprečilo bi postojeće energetsko siromaštvo, posebno među ugroženim grupama u okruženju, kada bi mogli da biraju lokalne dobavljače električne energije po povoljnim cenama. I drugo, takav mehanizam odozdo prema gore bi demokratizovao energetsko tržište i osnažio potrošače. Postojeći oligarhijski sistemi u snabdevanju fosilnom energijom bili bi oslabljeni i zavisnost od Rusije ili Kine u energetskom sektoru bi se mogla smanjiti. Sadašnji projekat “German Watch”-a se stoga fokusira na energetske zadruge i jača nacionalne forume civilnog društva koji, zajedno sa lokalnim partnerima, identifikuju postojeće probleme i iznose zajedničke predloge svojim nacionalnim donosiocima odluka. Pri tome se oslanjamo i na neobična partnerstva – organizacije za ženska prava rade u nacionalnim forumima, kao i predstavnici poslovne zajednice. Energetska tranzicija je tema koja se tiče svih nas i potrebni su joj saveznici iz svih sektora.
Radoznala sam da vidim kakav dalji napredak može da napravi “German Watch” zajedno sa svojim partnerima. Dobrodošli ste da saznate više o ovom putu.
Verena Allert
Viša savetnica – Saradnja za energetsku tranziciju na Zapadnom Balkanu
Fotografije sa studijske posete možete pogledati ovde.
Autor fotografija: Beogradska otvorena škola