U fokusu inicijative "ReEnergija 2015 - Ka energetski održivom planiranju na lokalnom nivou" bili su izazovi za Republiku Srbiju u procesu pregovora sa Evropskom unijom (poglavlja 15 – Energetika i 27 – Životna sredina) i usklađivanje sa ciljevima energetske politike Evropske unije do 2030. koji su definisani zaključcima Evropskog saveta od 24. oktobra 2014. godine.
ReEnergija je incijativa Centra za evropske integracija Beogradske otvorene škole usmerena ka unapređenju praktično-političkog okvira za kreiranje energetske politike i politike životne sredine u Republici Srbiji. Inicijativa počiva na uverenju da odgovorna i otvorena politika životne sredine mora da bude zasnovana na učešću javnosti u donošenju odluka i partnerstvu civilnog društva, poslovnog sektora i javnih institucija. Ostvarenjem navedenih preduslova dolazimo do uspešne primene evropskih normi i standarda u oblasti očuvanja i unapređenja životne sredine i održivog korišćenja prirodnih resursa. Energetsku politiku ne posmatramo kao izdvojenu oblast, već je odgovorna i održiva energetska politika osnova za dobro upravljanje životnom sredinom. U fokusu inicijative ReEnergija nalaze se lokalne zajednice i interesi građana na lokalnom nivou, tamo gde se praktična politika zaista sprovodi i gde bi rezultati te politike trebalo da budu očigledni.
Dugoročni ciljevi inicijative ReEnergija bili su:
- Kreiranje javnih politika uz puno uključivanje građana u ranoj fazi donošenja odluka, u procesu definisanja problema i izbora najpovoljnijih opcija;
- Čista energija - proizvodnja energije uz nisku emisiju CO2
- Pouzdano i kvalitetno snabdevanje energijom koje nije pretnja životnoj sredini i zdravlju ljudi
- Kreiranje lokalnih razvojnih politika u skladu sa specifičnostima i potrebama lokalnih zajednica.
Budući da se energetska politika Republike Srbije kreira se kroz ispunjavanje obaveza koje proističu iz Ugovora o Energetskoj zajednici, u fokusu inicijative "ReEnergija 2015 - Ka energetski održivom planiranju na lokalnom nivou" bili su izazovi za Republiku Srbiju u procesu pregovora sa Evropskom unijom (poglavlja 15 – Energetika i 27 – Životna sredina) i usklađivanje sa ciljevima energetske politike Evropske unije do 2030. koji su definisani zaključcima Evropskog saveta od 24. oktobra 2014. godine.
Inicijativa je realizovana kroz obuku predstavnika lokalnih samouprava, civilnog društva i medija za bolje razumevanje i aktivno uključivanje i praćenje procesa energetskog planiranja na lokalnom nivou, unapređenje saradnje i razmenu znanja sa akterima iz regiona Zapadnog Balkana i razvijanje praktično-političkih preporuka za unapređenje građanske participacije u kreiranju energetske politike.
Kao rezultat ovog projekta nastale su i publikacije "Institucionalna izvodljivost za održivu energetsku politiku u Srbiji - slučaj energetske efikasnosti" i "Klimatski i energetski okvir delovanja Evropske unije do 2030".
Inicijativa se sprovodi uz podršku Kancelarije Fridrih Ebert u Beogradu.