Projekat „Znam kako da delujem - Ogranizacije građanskog društva kao garant odgovorne i efikasne politike životne sredine u Srbiji“ bavio se uključivanjem organizacija građanskog društva u proces donošenja odluka, sprovođenje i primenu zakonodavnih akata koji se odnose na unapređenje i zaštitu životne sredine u Republici Srbiji.
Politika životne sredine je jedna od najvažnijih multisektorskih politika u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji. Usaglašavanje sa pravnim tekovinama EU i primena standarda u zaštiti životne sredine postavlja nove i ozbiljne zadatke za lokalnu administraciju, posebno kada je u pitanju primena novih zakonskih propisa. Iako je ovaj proces prilično uspešan na centralnom nivou, primena novih propisa na lokalnom nivou je spora, nedovoljno javna i često bez konkretnih rezultata.
Uključivanje organizacija građanskog društva u proces donošenja odluka, sprovođenje i praćenje politike životne sredine prepoznato je kao neophodnan preduslov za odgovornu i efikasnu javnu upravu ali i osnov za kvalitetno učešće građana u praktično-političkom životu lokalne zajednice. Dosadašnja iskustva pokazuju da je participativni pristup nedovoljno razvijen i da organizacije građanskog društva nisu prepoznate kao relevantan partner.
Kroz podizanje nivoa znanja o EU standardima u oblasti životne sredine, unapređenje veština javnog zagovaranja i kreiranja praktičnih politika, projektom „Znam kako da delujem“ težilo se ka uspostavljanju novih standarda za građansko učešće u procesu donošenja odluka i omogućavanju organizacijama građanskog društva da budu nosioci tog procesa.
Funkcionalno umrežavanje organizacija građanskog društva, na nivou čitave države, omogućava razmenu znanja i iskustava i doprinosi dubljem integrisanju nevladinog sektora u oblasti zaštite životne sredine.
Uzevši u obzir sveobuhvatnost politike životne sredine i njen međusektorski karakter, aktivnosti na projektu bile su usmerene ka:
- Promovisanju energetske efikasnosti i upotrebe obnovljivih izvora energije na lokalnom nivou;
- Smanjenju emisije ugljendioksida i zavisnosti od fosilnih goriva kroz unapređenje javne svesti i izradu konkretnih praktično-političkih predloga;
- Unapređenju učešća organizacija građanskog društva u kreiranju lokalnih budžetskih fondova za životnu sredinu i praćenju trošenja budžetskih sredstava.
Projekat su sprovodili Evropski pokret u Srbiji, Beogradska otvorena škola, Centar za razvoj građanskog društva „Protecta“ i UNECOOP, uz podršku Ambasade Kraljevine Norveške.