Projekat „ReEnergija 2012 – za energetski održive lokalne zajednice“ ispitivao je postojeće stanje efikasnog korišćenja prirodnih resursa u Srbiji i mogućnosti za razvoj aktivnog i odgovarajućeg odgovora lokalnih zajednica, zasnovanog na iskustvu i praksi Pakta gradonačelnika.
ReEnergija bila je incijativa Centra za evropske integracija Beogradske otvorene škole usmerena ka unapređenju praktično-političkog okvira za kreiranje energetske politike i politike životne sredine u Republici Srbiji. Inicijativa počiva na uverenju da odgovorna i otvorena politika životne sredine mora da bude zasnovana na učešću javnosti u donošenju odluka i partnerstvu civilnog društva, poslovnog sektora i javnih institucija. Ostvarenjem navedenih preduslova dolazimo do uspešne primene evropskih normi i standarda u oblasti očuvanja i unapređenja životne sredine i održivog korišćenja prirodnih resursa. Energetsku politiku ne posmatramo kao izdvojenu oblast, već je odgovorna i održiva energetska politika osnova za dobro upravljanje životnom sredinom. U fokusu inicijative ReEnergija nalaze se lokalne zajednice i interesi građana na lokalnom nivou, tamo gde se praktična politika zaista sprovodi i gde bi rezultati te politike trebalo da budu očigledni.
Dugoročni ciljevi inicijative ReEnergija bili su:
- kreiranje javnih politika uz puno uključivanje građana u ranoj fazi donošenja odluka, u procesu definisanja problema i izbora najpovoljnijih opcija;
- čista energija - proizvodnja energije uz nisku emisiju CO2
- pouzdano i kvalitetno snabdevanje energijom koje nije pretnja životnoj sredini i zdravlju ljudi
- kreiranje lokalnih razvojnih politika u skladu sa specifičnostima i potrebama lokalnih zajednica.
ReEnergija inicijativa se realizuje uz podršku Fondacije Fridrih Ebert.
Projekat „ReEnergija 2012 – za energetski održive lokalne zajednice“ ispitivao je postojeće stanje efikasnog korišćenja prirodnih resursa u Srbiji i mogućnosti za razvoj aktivnog i odgovarajućeg odgovora lokalnih zajednica, zasnovanog na iskustvu i praksi Pakta gradonačelnika. Kroz interaktivni trening, onlajn obuku, analizu i izradu praktično-politickih rešenja za energetsku politiku na lokalnom nivou i studijskog putovanja projekat je pružio mogućnost svim zainteresovanim akterima koji se bave energetskim pitanjima na lokalnom nivou (predstavnici lokalne samouprave, organizacija civilnog društva i medija) da:
- se upoznaju sa okvirom politika EU za efikasnim korišćenjem resursa;
- da razviju praktično-politički okvir za upravljanje energijom na lokalnom nivou, koristeći model Održivog energetskog akcionog plana, razvijenog od strane Pakta gradonačelnika;
- da se upoznaju sa obavezama koje proističu iz procesa pristupanja EU i implikacijama na energetski sektor u Srbiji.
Aktivnosti na projektu su obuhvatale jednodnevni intezivni trening u Beogradu (4. jul 2012), rad na obrazovnoj platformi, analizu i izradu praktično-politickih rešenja za energetsku politiku na lokalnom nivou, studijsku posetu Gracu (3 – 5. oktobar 2012), kao i diskusioni forum - predstavljanje rezultata projekta i tri praktično-političke analize.
Inicijativa se sprovodi uz podršku Kancelarije Fridrih Ebert u Beogradu.
Projekat je realizovan u periodu od juna do novembra 2012. godine.