Projekat se kritički bavio ispitivanjem trenutnog stanja politike energetske efikasnosti u Srbiji. Putem tri regionalne konsultativne radionice i završne konferencije projekat je dao preporuke za unapređenje postojećeg praktično-političkog okvira u Srbiji, sa posebnim fokusom na uticaj ove politike na životnu sredinu, ekonomski rast i zaposlenost na lokalnom nivou.
U okviru projekta bile su realizovane regionalne konsultativne radionice i završna konferencija.
Konsultativne radionice bile su organizovane u tri grada, Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu. Sve radionice bile su regionalnog karaktera, što znači da su bili pozvani predstavnici regionalnih vlasti, susednih lokalnih vlasti, poslovnog sektora i organizacija civilnog društva aktivnih u datom regionu.
Na završnoj konferenciji, pod nazivom „U susret većoj energetskoj efikasnosti u Srbiji“, učesnici konferencije (predstavnici ključnih interesnih grupa: predstavnici centralne i regionalnih vlasti, lokalnih udruženja, privredne komore, organizacije civilnog društva) govorili su o razvoju na polju politike i propisa u oblasti energetske efikasnosti i diskutovali o preprekama u kreiranju održive politike energetske efikasnosti u Srbiji.
Konferencija je imala nekoliko ciljeva:
1) Podizanje svesti donosilaca odluka o mogućnostima i koristima od šire upotrebe obnovljivih izvora energije i postizanja veće energetske efikasnosti i podsticanje njihove posvećenosti promovisanju obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti;
2) Podsticanje dijaloga o tome kakvi politički, ekonomski i zakonski okviri bi najviše doprineli uspešnoj promociji obnovljivih izvora energije i energetske efikasnosti, kao i većim ulaganjima iz državnog i privatnog sektora;
3) Doprinos široj diseminaciji informacija u vezi sa ovim temama u društvu u Srbiji.
Projekat je realizovan u periodu od septembra do decembra 2011. godine, u Beogradu, Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu.
Partneri na projektu bili su Narodna skupština Republike Srbije, Pokrajinski sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine, Veće za životnu sredinu, održivi razvoj i saradnju sa udruženjima, Grad Kragujevac i Opština Medijana - Grad Niš.
Saradnici na projektu bili su Centar za razvoj građanskog društva „Protecta“, Niš; Nepušački edukativni centar RP – Kragujevac; Vojvođanska zelena inicijativa, Novi Sad.
Projekat je finansijski podržala Fondacija Fridrih Ebert.