Podaci godišnjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Republike Srbije za 2019. godinu, ukazuju da nije postignut napredak u uspostavljanju povoljnog okruženja za razvoj i finansiranje civilnog društva, kao i da su potrebni su dalji napori kako bi se osigurala sistematska saradnja između vlade i civilnog društva.
U cilju razvoja dijaloga između civilnog i javnog sektora, Beogradska otvorena škola će u periodu od 2021 do 2023 sprovoditi projekat “Dijalog promena: Podrška reformama kroz saradnju organizacija civilnog društva i javnih vlasti”. Projekat će biti realizovan u partnerstvu sa Ministarstvom za ljudska, manjinska prava i društveni dijalog, Republičkim sekratarijatom za javne politike, Centrom za javne politike EU Univerziteta u Beogradu, Olof Palme Centrom kao i sa Uredom za udruge Vlade Republike Hrvatske.
Ciljevi projekta
Opšti cilj projekta je pružanje doprinosa reformama u Srbiji zasnovanim na dijalogu zainteresovanih strana.
Specifični ciljevi:
- Podrška dijalogu o javnim politikama zasnovanom na dokazima i saradnji organizacija civilnog društva i javnih vlasti;
- Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za osmišljavanje, sprovođenje, praćenje i evaluaciju javnih politika;
- Unapređenje razumevanja šire javnosti o potrebi i rezultatima dijaloga organizacija civilnog društva i javnih vlasti u procesu donošenja odluka i rešavanja problema.
Glavne aktivnosti projekta su:
- Finansijska podrška projektima organizacija civilnog društva usmerenih na dijalog, rešavanje problema i pozitivne promene u konkretnim javnim politikama;
- Finansijska podrška istraživanjima usmerenih na rešavanje konkretnih problema u zajednici;
- Razmena znanja i iskustva vezana za multi-sektorski dijalog o rešavanju konkretnih problema u zajednici;
- Jačanje kapaciteta OCD za delotvorno uključivanje u procese donošenja odluka i kreiranje javnih politika;
- Promovisanje primera dobre prakse dijaloga organizacija civilnog društva i organa javnih vlasti koji vode ka procesu reformi.
Očekivani rezultati:
- Najmanje 100 organizacija civilnog društva će ojačati svoje tehničke kapacitete zahvaljujući mentorskoj podršci, saradnji sa istraživačima i dodatnoj podršci za sticanje znanja i njenoj primeni u procesima donošenja odluka.
- Najmanje 40 organizacija civilnog društva će dobiti finansijsku i mentorsku podršku za sprovođenje projekata koji će biti usmereni na institucionalne promene u više različitih oblasti javnih politika.
- Najmanje 30 pojedinaca (profesora, istraživača, naučnih saradnika) će dobiti finansijsku podršku za sprovođenje istraživanja usmerenih na osnaživanje OCD za uticaj na reformske procese u zajednici;
- Predstavnici vlasti i donosioci odluka u najmanje 60 lokalnih samouprava će imati pristup podacima i rezultatima istraživanja kreiranim kroz aktivnosti na projektu i steći će znanja o razvoju javnih politika zahvaljujući programu za igradnju kapaciteta u javnim politikama;
- Najmanje 5 ministarstava Republike Srbije će ojačati svoje kapacitete za umrežavanje, dijalog i saradnju sa različitim stejkholderima kroz dijalog o javnim politikama.
- Saradnici na Univerzitetu u Beogradu će, kroz mentorsku podršku, ojačati svoje menadžerske veštine prenošenjem istraživačkih rezultata u instrumente javnih politika koji su neophodni za uspešne međusektorske promene.
- Mediji koji izveštavaju o reformskim procesima će ojačati svoje kapacitete za razumevanje različitih oblasti javnih politika i njihovo jednostavno i razumljivo prenošenje ka široj zainteresovanoj javnosti.
Projekat Dijalog promena odgovaraće na postojeće izazove u saradnji organizacija civilnog društva i javnih vlasti prilikom donošenja odluka i kreiranja javnih politika za rešavanje konkretnih problema u zajednici. Projekat će unapređivati postojeće i razvijati nove pristupe u dijalogu različitih aktera. Rezultati sprovedenih istraživanja biće korišćeni za jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za uključivanje i uticaj na reformske procese u Srbiji. Projekat će doprineti i povećanju vidljivosti, razumevanju i sveukupnom prihvatanju dijaloga kao ključnog instrumenta za donošenje odluka i rešavanje problema od javnog interesa.
Projekat je podržan od strane Delegacije Evropske Unije u Srbiji, i biće realizovan u periodu od 2021. do 2023. godine.
Više o projektu možete pronaći na sajtu dijalogpromena.bos.rs