Konferenciju "Religija u društvu" organizovali su Institut za demokratiju i medijaciju, Beogradska otvorena škola, Centar za društvena istraživanja "Analitika" i Institut za društvene i humanističke nauke, uz podršku holandskog Ministarstva inostranih poslova.
Religija igra dinamičnu ulogu u društvu. Za mnoge ljude ona formuliše ponašanje, društveni smisao i moral, duboko utiče na njihove živote i njihove interakcije na nivou zajednice. Zapadni Balkan kao region je vekovima bio na raskršću između Zapada i Istoka. Strane snage su se borile za uticaj, što je dovelo do brojnih okupacija njegovih teritorija. Svaka od ovih sila imala je veoma različite kulture i religije, čime su oblikovale mnogo različitih istorijskih, kulturnih i društvenih tradicija u regionu.
Kao jedan od najreligioznijih i najraznovrsnijih regiona u Evropi, Zapadni Balkan je bogat izvor uvida od značaja za globalnu debatu o religiji u društvima, zbog svog iskustva sa religijom, zajedničkim životom različitih verskih zajednica i međuverskim dijalogom. Još važnije, dijalog o religiji na zapadnom Balkanu omogućava zemljama u regionu da istraže dimenzije, pretnje i mogućnosti uloge religije u modernim sekularnim društvima. To pomaže da se očuva i unapredi dodatna vrednost religije i njen doprinos dobrobiti, razvoju i prosperitetu zemalja Zapadnog Balkana na njihovom putu ka članstvu u EU.
Regionalna konferencija imala je za cilj da istraži pretnje i mogućnosti koje religija ima u društvima Zapadnog Balkana i da doprinese jačanju društvenih i političkih mehanizama kako bi se bolje odgovorilo na buduće izazove u tom pogledu.