Projekat "Snaga zajednice: Poboljšanje kapaciteta organizacija civilnog društva u zaštiti životne sredine i prirodnih resursa" bavio se problemom niskog kvaliteta postupaka procene uticaja na životnu sredinu i strateške procene uticaja, kao i nedovoljnim kapacitetima zainteresovanih strana za učešće u procesu donošenja odluka vezano za zaštitu životne sredine. Ovaj projekat bio je deo većeg projekta pod nazivom "CO-SEED: Civil society acts for environmentally sound socio-economic development".
Projekat "CO-SEED: Civil society acts for environmentally sound socio-economic development" je trogodišnji projekat, započet u 2016. godini, koji je imao za cilj da se u zemljama u kojima se projekat izvodi doprinese upravljanju prirodnim resursa na održiv način zahvaljujući boljem zakonodavnom okviru, transparentom procesu donošenja odluka u koji je uključena aktivna grupa organizacija civilnog društva i povećanju medijske pažnje za ovu temu, što bi dovelo do koristi za društvo u celini.
Članice projektnog konzorcijuma bile su WWF Turkey iz Turske, Društvo za zaštitu i proučavanje prica Srbije, Udruga Dinarica iz Bosne i Hercegovine, Green Home iz Crne Gore i INCA iz Albanije, dok savetodavnu podršku daje WWF Adria iz Hrvatske. Finansijsku podršku projektu pružila je Evropska unija.
U okviru ovog projekta raspisan je konkurs za davanje sredstava organizacijama civilnog društva, za predloge projekta posvećene jačanju kapaciteta, znanja i tehničkih kompetencija organizacija civilnog društva za davanje doprinosa kroz javne konsultacije o postupcima procene uticaja na životnu sredinu i strateške procene uticaja. U okviru ovog konkursa, Beogradska otvorena škola dobila je sredstva za sprovođenje projekta Snaga zajednice, u saradnji sa Forumom za lokalnu i regionalnu saradnju FLORES iz Sjenice, Ekološkim udruženjem "Rzav - Bog čuva Rzav" iz Arilja i Planinarskim udruženjem "Kolovrat" iz Prijepolja.
Cilj projekta "Snaga zajednice" bio je da podrži razvoj održive i odgovorne politike zaštite životne sredine u Srbiji, koja je u skladu sa standardima i dobrim praksama Evropske unije (EU), sa proaktivnom ulogom kompetentnijih i ojačanih organizacija civilnog društva.
Ciljevi projekta bili su:
1) Da unapredi znanje i kapacitete organizacija civilnog društva u oblasti zaštite životne sredine i medija, kao i učešće u proceni uticaja na životnu sredinu i zagovaranju za očuvanje prirodnih resursa;
2) Da uveća transparentnost i odgovornost vlasti u sprovođenju procene uticaja na životnu sredinu;
3) Da ojača saradnju među organizacijama civilnog društva, akademske zajednice, medija i lokalnih vlasti u cilju poboljšane implementacije zakonodavstva u oblasti zaštite životne sredine.
Srpovedene aktivnosti u sklopu ovog projekta su:
1) Olakšavanje učešća organizacija civilnog društva, medija i predstavnika lokalnih vlasti u konsultacijama vezanim za procenu uticaja na životnu sredinu i stratešku procenu uticaja na životnu sredinu:
– Upoznavanje organizacija civilnog društva, medija i lokalnih vlasti sa konsultacijama u oblasti strateške procene uticaja na životnu sredinu u sklopu Nacionalne strategije borbe protiv klimatskih promena sa Akcionim planom, kao i Programa za implementaciju Strategije razvoja energetike;
– Kampanja sa fokusom na jugozapadnu Srbiju – organizacije civilnog društva sarađuju sa akademskom zajednicom na zaštiti prirodnih resursa;
2) Izrada i objavljivanje Priručnika „Strateška procena uticaja i procena uticaja na životnu sredinu u upravljanju vodama i prirodnim resursima“;
3) Program podizanja kapaciteta „Poboljšanje učešća u procedurama procene uticaja i strateške procene uticaja na životnu sredinu“