Cilj projekta „Jačanje lokalne transparentnosti” je bio unapređivanje transparentnosti rada jedinica lokalnih samouprava u Srbiji, kao i podizanje kapaciteta lokalnih organizacija civilnog društva za prikupljanje i upotrebu informacija nastalih u radu njihovih lokalnih samoprava. Projekat je trajao 18 meseci, od decembra 2014. godine do maja 2016. godine.
Projekat je obuhvatio istraživanje transparentnosti rada svih lokalnih samouprava u Srbiji putem monitoringa njihovih internet prezentacija i analize dostupnosti relevantnih dokumenata nastalih u njihovom radu. Na ovaj način, izvršen je uvid u trenutno stanje ali i postavljen temelj za unapređenje usluga lokalnih samouprava namenjenih građanima. Jedinice lokalne samouprave su osnažene za razvijanje novih, ali i jačanje postojećih mehanizama za transparentan i odgovoran pristup u svom radu.
Drugi deo projekta je obuhvatio trening "Imamo nešto protiv korupcije", koji je podrazumevao jačanje 50 organizacija civilnog društva za zagovaranje i monitoring transparentnosti i borbu protiv korupcije na lokalnom nivou. Osnažene, ove organizacije su se umrežile sa ciljem borbe protiv korupcije, i sa ciljem da stvore podsticajnije okruženje za građane i njihove inicijative u vezi sa unapređivanjem rada lokalnih samouprava.
U okviru projekta, sproveden je Program podrške kroz dodelu malih grantova, kroz koji su podržani sledeći projekti: „Jačanje transparentnosti lokalnih vlasti: Sečanj po meri građana“, koje je sprovelo udruženje građana „Moć reči“ iz Sečnja, „Da li znaš da imaš pravo da znaš“, koje je sprovelo udruženje građana „Građanski savet opštine Mali Zvornik“ iz Malog Zvornika, „Podizanje kapaciteta za povećanje transparentnosti“ koje je sprovelo udruženje građana „Podrinjski anti korupcijski tim“ iz Loznice, „Unapređenje transparentnosti javnih finansija u opštini Opovo“, koje su sprovela udruženja „Inicijative mladih Opovo“ i Centar za razvoj demokratskog društva „EUROPOLIS“ i „Jačanje lokalne transparentnosti unapređenjem dostupnosti informacija od javnog značaja“ udruženja „Intermedia“ i „Zelena planeta“ iz Blaca.
Kao rezultat projekta, ustanovljen je nivo transparentnosti rada lokalnih samouprava, kreirana je otvorena, svima dostupna, onlajn bazu svih dokumenata od javnog interesa koji su nastali kao plod rada lokalnih samouprava. Baza je dostupna na sajtu www.dostup.no.
U okviru projekta kreirane su preporuke za unapređenje proaktivne transparentnosti na lokalnom i nacionalnom nivou Proaktivna transparentnost lokalnih samouprava: neophodan element dobre uprave i uslov za participaciju građana, predlog praktične politike Proaktivna transparentnost lokalnih samouprava u Srbiji: u raskoraku između propisa i praksi, kao i studija praktične politike "Proaktivna transparentnost javne uprave u Srbiji: (ne)dostižan cilj.
Na osnovu rezultata istraživanja sprovedenog kroz ovaj projekat, učešćem u Posebnoj međuministarskoj grupi za izradu drugog Akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu u Republici Srbiji za 2016. i 2017. godinu, Beogradska otvorena škola je uspešno zagovarala proaktivnu transparentnost i otvaranje podataka u okviru informatora o radu. Obaveza je uvedena u okviru Akcionog plana za sprovođenje inicijative Partnerstvo za otvorenu upravu u Republici Srbiji za 2016. i 2017. godinu.
Projekat “Jačanje lokalne transparentnosti” je sprovela Beogradska otvorena škola u partnerstvu sa Topličkim centrom za demokratiju i ljudska prava i u saradnji sa Stalnom konferencijom gradova i opština, a podržala Delegacija Evropske unije u Republici Srbiji. Projekat je sufinansirala Kancelarija za saradnju sa civilnim društvom Vlade Republike Srbije.