Projekat "ReEnergija 2016 - Za energetski održive lokalne zajednice" je osmišljen sa ciljem unapređenja sistema energetskog upravljanja u Srbiji kroz korišćenje dobrih praksi lokalnih samouprava Evropske unije.
ReEnergija je bila incijativa Centra za evropske integracija Beogradske otvorene škole usmerena ka unapređenju praktično-političkog okvira za kreiranje energetske politike i politike životne sredine u Republici Srbiji. Inicijativa počiva na uverenju da odgovorna i otvorena politika životne sredine mora da bude zasnovana na učešću javnosti u donošenju odluka i partnerstvu civilnog društva, poslovnog sektora i javnih institucija. Ostvarenjem navedenih preduslova dolazimo do uspešne primene evropskih normi i standarda u oblasti očuvanja i unapređenja životne sredine i održivog korišćenja prirodnih resursa. Energetsku politiku ne posmatramo kao izdvojenu oblast, već je odgovorna i održiva energetska politika osnova za dobro upravljanje životnom sredinom. U fokusu inicijative ReEnergija nalaze se lokalne zajednice i interesi građana na lokalnom nivou, tamo gde se praktična politika zaista sprovodi i gde bi rezultati te politike trebalo da budu očigledni.
Dugoročni ciljevi inicijative ReEnergija bili su:
- Kreiranje javnih politika uz puno uključivanje građana u ranoj fazi donošenja odluka, u procesu definisanja problema i izbora najpovoljnijih opcija;
- Čista energija - proizvodnja energije uz nisku emisiju CO2
- Pouzdano i kvalitetno snabdevanje energijom koje nije pretnja životnoj sredini i zdravlju ljudi
- Kreiranje lokalnih razvojnih politika u skladu sa specifičnostima i potrebama lokalnih zajednica.
Pored Beogradske otvorene škole, partnerstvu za energetski održive lokalne zajednice pridružile se i RES Fondacija i Regionalna razvojna agencija Zlatibor. Ove tri organizacije su se udružile radi organizovane podrške lokalnim samouprava u uspostavljanju sistema energetskog menadžmenta. Opština Vrbas, opština koja predstavlja primer najbolje prakse u ovoj oblasti u Srbiji, podržala je ovaj pristup rešavanju problema energetskog menadžmenta i pokazala spremnost da podeli svoje znanje i iskustvo sa kolegama iz drugih opština.
Projekat "ReEnergija 2016 - Za energetski održive lokalne zajednice" realizovan je kroz dve glavne aktivnosti: podršku jedinicama lokalne samouprave u uspostavljanju sistema energetskog menadžmenta i organizovanje konferencije.
U okviru prve aktivnosti projektni tim pružao je podršku izabranim lokalnim samoupravama u procesu usvajanja akata kojima se uspostavlja sistem energetskog menadžmenta.
Na osnovu prethodnih iskustava, bliska saradnja je uspostavljena sa gradovima Užice i Kraljevo i opštinama Paraćin i Trstenik. Saradnja sa ovim gradovima i opštinama dodatno je ojačana kroz potpisane Sporazume o partnerstvu.
Projektni tim je uz pomoć stručnjaka facilitirao proces i obezbedio logističku i ekspertsku podršku, kako bi odluke o energetskoj efikasnosti bile u skladu sa zakonskim okvirom, omogućile lokalnim samouprava da doprinesu primeni standarda EU u oblasti klime i energije, a da pri tom uzmu u obzir lokalne specifičnosti i potrebe.
Konferencija „Partnerstvo javnog i civilnog sektora u uspostavljanju sistema energetskog menadžmenta i delotvornom upravljanju energijom u lokalnim zajednicama“ je organizovana u Užicu, 31. oktobra 2016. godine. Konferencija je realizovana partnerstvu sa gradom Užicem, RES fondacijom, Regionalnom razvojnom agencijom Zlatibor i Fondacijom Fridrih Ebert.
Pored Kancelarije za energetski menadžment opštine Vrbas, kao dobri primeri iz prakse predstavljeni su primeri iz Republike Hrvatske. Konferencija je zaokružena diskusijom i razgovorom sa učesnicima gde su istaknuti mogući problemi u implementaciji energetskog menadžmenta, predložena rešenja kao i dogovoreni sledeći koraci u okviru inicijative.
Inicijativa se sprovodila uz podršku Kancelarije Fondacije Fridrih Ebert u Beogradu.