Projekat "Zajedno za životnu sredinu" sprovode Beogradska otvorena škola i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) u saradnji sa Međunarodnom unijom za zaštitu prirode (IUCN), Mladim istraživačima Srbije, međunarodnom ekološkom organizacijom The Nature Conservancy, Američkom privrednom komorom u Srbiji i udruženjem ENECA.
Glavni cilj projekta “Zajedno za životnu sredinu” je poboljšanje stepena zaštite životne sredine i biodiverziteta u Srbiji.
Projekat će doprineti podizanju kapaciteta upravljača zaštićenih područja (u skladu sa njihovim potrebama, sa posebnim osvrtom na dobro upravljanje zaštićenim područjima), omogućiće razvoj održivih mehanizama finansiranja biodiverziteta sa fokusom na uključivanje privatnog sektora, i podržati građane i građanke u zahtevima za zdravom životnom sredinom, zaštitom biodiverziteta i čistim vazduhom.
Kroz projekat će biti sprovedena dubinska analiza sistema zaštite prirode u Srbiji sa posebnim akcentom na dobro upravljanje, dobre prakse u zaštićenim područjima i kapacitete upravljača zaštićenih područja. Projektom će se upravljačima zaštićenih područja i drugim akterima zaštite prirode pružiti podrška za razvoj kapaciteta u skladu sa njihovim potrebama: od finansijske, preko tehničke i mentorske podrške, pa do razmene znanja i najboljih međunarodnih praksi kroz studijske posete.
Projekat “Zajedno za životnu sredinu” će podstaći učešće privatnog sektora u upravljanju prirodnim resursima i zaštiti biodiverziteta , uključivanjem lokalnih zajednica, poslovni sektor i državnih organa, a sve u cilju izgradnje delotvornog partnerstva za održivo finansiranje zaštite prirode. Projektom će se unapređivati kako regulatorni okvir za finansiranje zaštite životne sredine i zaštite prirode, tako i prakse finansiranja. Program podrške malim preduzećima pod nazivom “Radimo za prirodu” omogućiće razvoj održivih praksi poslovanja malog biznisa u lokalnim zajednicama.
U okviru projekta “Zajedno za životnu sredinu”, radićemo na unapređenju okruženja za transparentno i participativno donošenje odluka, kao i osnaživanju građana, civilnog društva i medija da se zalažu za čistu životnu sredinu i odgovorne javne vlasti. Projektni tim će pratiti javne politike, pokretati mreže i zajednice, kreirati edukativne kampanje i raditi na podizanju svesti građana i građanki o zaštiti životne sredine širom zemlje. Kroz jedan od programa pod nazivom „Menjaj na zeleno!“, projekat će pružiti podršku širokom spektru civilnih aktera da aktivno učestvuju u razvoju, implementaciji i praćenju politike zaštite životne sredine na lokalnom nivou.
Glavne aktivnosti:
- Analiza sistema upravljanja zaštićenim područjima širom Srbije;
- Procena potreba upravljača zaštićenih područja za razvojem kapaciteta i kompetencija;
- Sprovođenje raznovrsnih programa podrške namenjenih akterima zaštite prirode;
- Razvoj i sprovođenje programa mentorstva, obuka i razmena znanja SAD-Srbija za upravljače zaštićenih područja;
- Podrška upravljačima zaštićenih područja u osnivanju saveta korisnika u zaštićenim područjima;
- Podrška upravljačima zaštićenih područja za poboljšanje transparentnosti upravljanja zaštićenih područja;
- Analiza regulatornog okvira iza finansiranje zaštićenih područja;
- Zagovaranje za poboljšanje sistema finansiranja zaštite životne sredine, sa fokusom na unapređenje finansiranja zaštićenih područja;
- Podrška za mala lokalna preduzeća kroz program „Radimo za prirodu“;
- Održivo uključivanje privatnog sektora za zaštitu životne sredine;
- Praćenje javnih politika zaštite životne sredine od strane civilnog sektora i izveštavanje na nacionalnom nivou;
- Učešće građana i civilnog društva u donošenju odluka na nacionalnom nivou;
- Jačanje rada participativnog mehanizma Zelene stolice u Narodnoj skupštini;
- Razvoj programa podrške za „Menjaj na zeleno“ za organizacije civilnog društva, medije i aktiviste;Kampanje informisanja i podizanja svesti na nacionalnom nivou;
- Godišnja nagrada "Volonteri prirodi po meri”;
- Kampanja ,,Moje parče prirode’’;
Sajtu projekta možete pristupiti ovde: Zajedno za životnu sredinu
Projekat se realizuje od 1. septembra 2022. godine do 31. avgusta 2027. godine.