Beogradska otvorena škola je u saradnji sa Regulatornim institutom za obnovljivu energiju i životnu sredinu (RERI) i još sedam lokalnih partnera sprovodila projekat pod nazivom Civilno društvo za energetsku tranziciju.
Opšti cilj ovog projekta je davanje doprinosa sprovođenju energetske tranzicije u Srbiji u cilju postizanja nulte emisije gasova sa efektom staklene bašte, energetske nezavisnosti, demokratskog i decentralizovanog upravljanja energetskom i klimatskom politikom, kroz povećano učešće civilnog društva u razvoju i praćenju implementacije reformi u ovoj oblasti.
Pružanje mentorske i finansijske podrške partnerskim organizacijama u sprovođenju zagovaračkih inicijativa u oblasti energetske i klimatske politike na lokalnom nivou.
U okviru programa podizanja kapaciteta organizovana su dva tematska treninga – tokom prvog treninga su predstavljeni struktura, sadržaj i ciljevi Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana (INEKP-a), dok je jedna od glavnih tema drugog treninga bila priprema za javnu raspravu o INEKP-u, kao i izrada akcionih planova za nastavak sprovođenja projekta. Lokalni partneri tokom godine u svakom trenutku imali su na raspolaganju mentorsku i ekspertsku podršku pri izradi analiza i u sprovođenju svakodnevnih aktivnosti na lokalnom nivou.
Održana su četiri Zelena razgovora, javni događaji tokom kojih su okupljeni predstavnici lokalnih udruženja, akademske zajednice, javnog sektora, stručnjaka iz oblasti energetike, aktivista, kupaca-proizvođača i medija.
Prvi Zeleni razgovori su organizovani sa ciljem da se, kroz osvrt na rad partnera na ovom projektu, kao i rezultate i zaključke njihovih inicijativa, fokusiramo na to šta je sve u pogledu energetske i klimatske politike u domenu lokalnog nivoa vlasti, kao i koje su neke od ključnih preporuka na lokalnom nivou. Drugi po redu Zeleni razgovori su organizovani na temu analize Integrisanog nacionalnog energetskog i klimatskog plana; predstavljen je revidiran tekst i razgovarano je o ključnim oblastima u okviru INEKP-a: dekarbonizacija, energetska efikasnost i obnovljivi izvori energije; eksperti koji su radili na analizi dokumenta su dali komentare na sam nacrt, dok je predstavnica Ministarstva rudarstva i energetike imala priliku da odgovori na komentare eksperata i prisutnih učesnika. Treći Zeleni razgovori su bili posvećeni mladima i klimatskim promenama - sa profesionalcima iz različitih oblasti, od tehničkih nauka, preko zaštite prirode, do društvenih nauka, učesnici zelenih razgovora pričali su o tome kako su klimatske promene povezane sa različitim zanimanjima. Četvrti Zeleni razgovori su bili prilika da se sumiraju rezultati postignuti tokom sprovođenja projekta Civilno društvo za energetsku tranziciju, kao I da se predstave dve nove publikacije Analiza Zakona o korišćenju obnovljivih izvora energije i Analiza Zakona o energetskoj efikasnosti i racionalnoj upotrebi energije.
Održani okrugli stolovi posvećeni diskusiji o rezultatima analize teksta INEKP-a i predstavljena Analiza Zakona o klimatskim promenama.
Diskusija posvećena analizi INEKP-a je okupila oko 20 domaćih i međunarodnih eksperata za energetsku i klimatsku politiku, a cilj događaja je bila diskusija eksperata o revidiranom nacrtu INEKP-a u skladu sa njihovom ekspertizom, iskustvom i znanjem u ovoj oblasti. Izrađene su dve analize na temu energetske efikasnosti i pravedne energetske tranzicije u Srbiji. Predstavljena je Analiza Zakona o klimatskim promenama koja daje ovsrt na tri godine sprovođenja ovog Zakona sa posebnim fokusom na obaveze Ministarstva zaštite životne sredine i Vlade Republike Srbije u pogledu izveštavanja u oblasti klimatske politke.
Učešće u Radnoj grupi za izradu INEKP-a.
Pored učešća u Radnoj grupi, kao rezultat projektnih aktivnosti ukupno je Ministarstvu rudarstva i energetike poslato preko 200 komentara koje se odnose na oblasti: obnovljivi izvori energije, energetska efikasnost, dekarbonizacija i pravedna energetska tranzicija.
Sprovedena komunikaciona kampanja i izrađena publikacija
Kreirana je i sprovedena komunikaciona kampanja na društvenim mrežama i medijima u cilju predstavljanja glavnih aktivnosti i postignuća lokalnih partnera. Izrađena je publikacija Energetska tranzicija - Zgrada po zgradu u kojoj se predstavljene aktivnosti koje su lokalni partneri sprovodili.
Projekat se sprovodio u periodu od 1. decembra 2022. godine do 31. marta 2024. godine uz podršku Britanske ambasade u Beogradu.