Projekat sprovodi Beogradska otvorena škola u saradnji sa šest regionalnih partnera: udruženjem Aarhus centar u Bosni i Hercegovini, organizacijom Eko-tim iz Crne Gore, organizacijom Eco-Z sa Kosova*, Centrom za istraživanje i informisanje o životnoj sredini Eko-svest iz Severne Makedonije, organizacijom Protection and Preservation of Natural Environment iz Albanije, kao i organizacijom BankWatch.
Projekt ima za cilj da doprinese inkluzivnoj demokratizaciji i participativnoj implementaciji reformi u procesu približavanja Zapadnog Balkana Evropskoj uniji kroz unapređenje saradnje, razumevanja i uticaja organizacija civilnog društva na sprovođenje Zelene agende.
Očekivani rezultati projekta su:
- Podstaknuto regionalno umrežavanje i saradnja na zagovaračkim inicijativama u vezi sa ispunjenjem ciljeva Zelene agende za Zapadni Balkan;
- Angažovane organizacije civilnog društva i njihove mreže doprinose sprovođenju Zelene agende kroz monitoring i zagovaranje za unapređenje nacionalnih politika;
- Osnaženi kapaciteti organizacija civilnog društva i postojećih mreža iz svih šest ekonomija Zapadnog Balkana za uključivanje u procese donošenja odluka i zagovaranje inkluzivne primene Zelene agende;
- Unapređeno razumevanje među građanima, javnim vlastima i medijima u vezi sa izazovima i prilikama zelene tranzicije regiona Zapadnog Balkana.
U okviru projekta radićemo na unapređenju okruženja za transparentno i participativno donošenje odluka, kao i osnaživanju građana i civilnog društva da se zalažu za čistu životnu sredinu, odgovorne javne vlasti i da se uključe u procese donošenja odluka na regionalnom, nacionalnom i lokalnom nivou.
Projektne aktivnosti će se sprovoditi u periodu od 1. decembra 2024. godine do 31. maja 2027. godine uz finansijsku pomoć Evropske komisije.
* Ovaj naziv ne prejudicira status Kosova i u skladu je sa Rezolucijom Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija 1244, kao i sa mišljenjem Međunarodnog suda pravde o Deklaraciji nezavisnosti Kosova.