U 2021. godini, 13,1% mladih u EU starosti od 15 do 29 godina nije bilo uključeno u obrazovanje, zapošljavanje ili obuku (NEET), što je predstavljalo poseban problem u ruralnim područjima. Ova situacija negativno je uticala na dobrobit NEET mladih i ugrozila socijalnu i ekonomsku održivost ovih regija. EU je postavila cilj da do 2030. godine smanji stopu NEET mladih ispod 9% i revitalizuje ruralne oblasti.
Projekat Back on Track osmišljen je da odgovori na ove izazove. Cilj projekta je da dopre do neaktivnih mladih, motiviše ih i integriše. Održivim metodama radiće se na društvenoj i obrazovnoj integraciji NEET mladih iz ruralnih područja, pružanju individualne podrške i unapređenju njihovih osnovnih i životnih veština. Poseban fokus stavljen je na digitalnu inkluziju kako bi se omogućio virtuelni pristup pogodnostima urbanih sredina i povećala atraktivnost ruralnih područja.
U periodu od oktobra 2024. godine do juna 2026. godine, tim Beogradske otvorene škole pružaće ekspertsku podršku implementaciji projekta u Srbiji, uz podršku Dobrotvorne fondacije Srpske pravoslavne crkve „Čovekoljublje“ i Privredne komore Srbije.
U ovom periodu, BOŠ tim će raditi na:
- Razvijanju modula kurikuluma za obuku mentora koji će raditi sa NEET
- Osmišljavanju i realizaciji obuke za mentore
- Pisanju okvira za efikasnu obuku mentora
- Pisanju studije uticaja i evaluacije pilot programa za mentore
Projekat Back on Track sprovode Austrijski pokret omladinskih radnika (Austrija), IPCenter (Austrija), Evropska mreža organizacija za mlade YESForum (Nemačka), DEX IC (Češka), Fondacija PRIZMA (Slovenija), Asocijacija za razvoj, obrazovanje i rad - ADEL (Slovačka), Ministarstvo privrede Tuzlanskog kantona i Udruženje za razvoj NERDA (BiH), Čovekoljublje (Srbija), Regionalna ekonomska razvojna agencija Stara Zagora (Bugarska), Regionalna razvojna agencija Južna Muntenija (Rumunija) i organizacije Pannon Novum i HICS (Mađarska).